Açılımı Başbakanlık Toplu Konut İdaresi olan TOKİ; bütçesi sınırlı olan vatandaşları zora sokmadan, ev sahibi olmalarını sağlamaktadır. Alt gelir ve orta gelir gurubu vatandaşlarımız için düşünülmüş bir sistemdir. 2019 TOKİ başvurusu nasıl yapılır dersek; ilk olarak başvuru, evin bulunduğu yerdeki Halkbank ve Ziraat Bankası şubelerinden yapılmaktadır. Gerekli sözleşme imzalanarak işlem gerçekleşmektedir. Alınacak daire bedelinin belli bir yüzdesi peşinat olarak ödenir. Peşinat bedelinin binde 5 miktarı oranında banka komisyon almaktadır. Tüm bedeller taksitlendirilir.

Katılımcılar için 14 gün süreli cayma hakkı vardır. Borç ve aylık taksitler her yıl iki kez memur maaş zamları oranında zamlandırılarak tekrar hesaplanır. TOKİ’ den ev alma şartlarından biride, kişinin ev alacağı yerin nüfus kayıtlarına göre, o bölgede en az 1 yıl ikamet etmesidir. TC Vatandaşı olmak, aile fertlerinin üzerine kayıtlı ev bulunmaması ve 25 yaş üzeri olma şartı vardır. Eşi olmayan dul ve çocuklu kadınlar için yaş şartı yoktur. Aylık hane halkı gelirinin üst limiti belirlenmiştir. Bunu aşan TOKİ’ye başvuru yapamaz. Aynı aileden tek kişinin başvuru hakkı vardır ve sadece 1 kez ev alınabilir. Toki evleri, ödeme miktarına göre büyük ya da küçük konutlar olmaktadır.

TOKİ’de Kura Usulü Nasıl İşler

Başvuru sayısı ev sayısından fazla ise; kura usulü çekiliş yapılır. Kişi sayısı az ise çekiliş gerekmez. Kurada ismi çıkan kişi gerekli evrakları hazırlayarak sözleşmeyi imzalayacaktır. Alt gelir gurubundan hak sahibi olanların, almış oldukları konutu borç bitimi öncesi devredemeyeceği ve borç bitene kadar konutta oturma şartı vardır. Ayrıca, konutu kiraya veremezler. Gerçeğe aykırı beyan tespit edilirse, sözleşme fes edilir. TOKİ Sonuçları, SMS ile ilgili kişilere bildirilir. Kurada ismi çıkmayanlar ise, paralarını başvuru yaptıkları bankadan geri almaktadır.

Toki Neden Kurulmuştur

Hızlı nüfus artışı, çarpık kentleşme, işsizlik problemi yeni toplu konutlara gerek duyulmasına neden olmuştur. 1999 depremi sonrası, depreme dayanıklı denetimli binaların yapılması gündeme gelmiştir. Devlet eliyle konut projeleri gerçekleştirilmeye başlanmıştır. 1984 yılında yürürlüğe konulan 2985 sayılı kanun, 2002 yılında acil eylem planı adı altında TOKİ kısaltma ismini alarak yürürlüğe girmiştir.

katilimevim-sabit-reklam