Ev sahibi olmak isteyenler açısından TOKİ son derece cazip seçenekler sunabildiği için çok sayıda insan bu kuruma başvuruda bulunmaktadır. TOKİ aracılığıyla ev sahibi olmayı isteyen bireyler açısında bazı şartların bulunması gerekmektedir. Bu şartları ortaya koyan evrakların hazırlanmasından sonra TOKİ bünyesine dahil olmak mümkün olmaktadır.

Toki kura sistemine dahil olabilmek için öncelikli olarak nüfus cüzdanınızın fotokopisini hazırlamanız gerekmektedir. Nüfus cüzdanı fotokopisinin aslının ibraz edilmesi de şart olmaktadır. Bununla birlikte tarafınıza sunulacak olan başvuru formunun tam olarak eksiksiz bir şekilde doldurulması da şarttır. Yine gelir durumunuzu gösterir belgeyi de şayet alt gelir grubuna ait projelere katılacaksanız; tarafınızdan isteyeceklerdir. Bu aşamadan sonra 2020 Toki başvurularına rahatlıkla dahil olabilirsiniz.

Toki Sistemine Kimler Dahil Olabilir?

Tabi ki TOKİ’nin de kendine has birtakım şartlarının bulunduğu biliniyor. Bu kapsamda kurumdan daha önceden hiçbir şekilde yararlanmamış bireylerin yeni projelere dahil olmaları mümkün oluyor. Bu aşamada TOKİ başvuru işlemi öncesinde; başvuruda bulunan bireyin daha herhangi bir şekilde konut sahibi olmaması da gerekiyor. Bununla birlikte kendi üzerine arsa kaydı bulunan bireyler de TOKİ sistemine dahil olamıyor. Kısacası TOKİ sistemine dahil olmak isteyen bireylerin üzerine kayıtlı bir gayrimenkulün bulunmaması olmazsa olmaz bir şart olarak karşımıza çıkıyor.

TOKİ bünyesine dahil olduktan sonra son derece uygun şartlar altında ev sahibi olabilmek mümkün olduğu için günümüz itibariyle pek çok insan bu sisteme dahil olmak istiyor. Özellikle devlet güvencesinin bulunuyor olması ve uygun ödeme koşullarına sahip olması; TOKİ’nin önemli kazanımları olarak karşımıza çıkıyor.

Toki Başvurusu Sonrasında Yaşanılanlar

Şayet TOKİ evleri için başvuruda bulunmuşsanız; evraklarınız da tamsa artık, projenin hayata geçirilmesini bekleyeceksiniz. Tabi ki öncesinde kurumla bir sözleşme de imzalamak durumundasınız. Sözleşmede geri ödeme planın nasıl olduğu ve konutun nasıl teslim alınacağı gibi hususlar da yer almaktadır.  Bununla birlikte ilgili konutlar tamamlandığında işin en heyecanlı bölümüne gelmiş olacaksınız. Bu aşamadan sonra toplu bir kura çekimi yapılarak; evinize hızlı bir şekilde sahip olmanız da mümkün olacaktır.

katilimevim-sabit-reklam