Ucuz ve hesaplı yoldan ev sahibi olmak isteyenlerin yardımına banka kredileri koşuyor. Günümüz şartlarında ev ve araba almak, bütçeyi zorladığından toplum içinde zenginliğin belirtisi olarak görülür. Asgari maaş veya altında geçinen bireylerin birikim yapıp ev alması oldukça uzun bir süreçtir. Geçim derdi ve hayati problemler ile sektörün durgunluğu duruma katkı sağlamaz. Bu süreçte banka kredilerine başvurulur. Banka kredileri ile alınan gayrimenkuller, ipotek sürecine tabii tutulur. Bireyin ödemesi gereken miktar tamamlanıncaya kadar konut ipotekli olarak kalır. Kredi borcu bitince ipotek kaldırılır. Eğer kredi alan bireyin üzerinde başka gayrimenkul değerleri varsa, ipotek onlara uygulanabilir. Kısacası ipotek, bakanın verdiği konut kredisinin ödenmesi veyahut tutanağı olarak prosedüre işler.

Bankadan Konut Kredisi ile İpotekli Ev Almak

Bankadan alınan konut kredisinin ödenmemesi durumunda, ev satışa çıkartılır. Evin satışı ile kişinin borcu kapatılır. İpotek işlemleri, sadece bireysel konutlara değil ticari değerlerdeki gayrimenkullere de uygulanabilir. Bankadan kredi alacak kişilerin, ödeme zorunluluğunu göz önünde tutarak bu yola başvurmaları beklenir. İleride yaşanacak maddi olanaklar ve ödeme tutanağı es geçilmemelidir. İpotekli evlerin, borcu bitene kadar birey tarafından satışa çıkarması söz konusu değildir. Fakat ödenmeyen borçlara karşılık banka ipotek işlemlerini kaldırır ve evi satışa çıkarır. Alınan kredi ödenirken, bireyin bulunduğu maddi şartları incelemesi gerekir. Borcunu, planlı ve tutarlı bir şekilde ödeyebilecekse, bu işin yükümlülüğünü alması gerekir. Vadeli konut kredisini ödemekte zorlanan vatandaşlar, banka ile görüşerek yeni kredi alabilirler.

İpotek İşlemleri ve Ev Satın Alma

Konut kredisi kullanacak vatandaşların, prosedürü ve bankaların işleyişini dikkatlice incelemelidir. Borcunu tamamlayan kişilerin, satın aldıkları ev veya arsa üzerindeki ipoteğin kaldırılması için hemen başvuru yapması gerekir. İpotek kaldırılırken, alıcı ve ev sahibinin anlaşmalı hareket etmeleri önem taşır. İpotekler, bankadan alınan kredi oranına ve miktarına bağlıdır. Beğenerek aldığınız konutun, son taksiti ödenene kadar bankanın zimmetindedir. İster evinizi peşin parayla ister konut kredisi çekerek istediğiniz eve sahip olabilirsiniz. Bankalar, ipotekli evleri sitelerinden ilan edip, konutların satışlarını gerçekleştirmektedir. İpotekli kredi ile satışa çıkarılan evler, piyasanın çok altında bir fiyata sunulmaktadır. Son olarak dairenin teslimi ile tapu işlemlerinin bitmesi ile ev üzerindeki ipotek kaldırılır.

katilimevim-sabit-reklam