Ev almak için yola çıkanlar öncelikle internet sayfalarındaki veya bankaların resmi sitelerindeki konut kredisi hesaplama araçlarını kullanarak bir hesap yapmalıdır. Yapılan bu hesap çok geneldir. Net bir fiyat sunmaz. Fakat ortalama bir plan çıkarma adına güzel bir seçenektir.  Araçlar kullanılarak aslında bankaların kıyaslamaları yapılabilir. Kıyaslama yapma doğru ve en uygun bankanın seçilmesi için önemlidir.

Kiracılar kiradan kurtulmak için konut kredileri düşecek mi haberlerini yakından takip ederler. Kredi faizlerinin düşmesi kredi almayı ve doğal olarak ev almayı kolaylaştırır. Bankalar bazı dönemlerde çeşitli kampanyalar düzenler. Düzenlenen kampanyalarda çok güzel fırsatlar sunulur. Fırsatları değerlendirip başvuruda bulunanlara istedikleri miktarda kredi verilmeyebilir. Bunun başlıca nedeni gelir miktarı olabilir.

Gelir Miktarının Kredi Alımına Etkisi

Ailenize giren gelir miktarı alacağınız emlak konut kredisini önemli manada etkiler. Çünkü bankalar ailenin ödeyemeyeceği miktarda kredi vermek istemezler. Verdiği kredinin geriye ödeneceğinden emin olmak isterler. Bunu sağlayabilmek için kişiden gelir belgesi isterler. Gelir belgesinde bulunan miktar kredi tutarınızı etkileyecektir.

Ailede sadece baba çalışıyorsa onun gelir belgesi yeterli olacaktır. Babanın dışında eve giren gelir varsa bunun da belgelendirilmesi alınacak kredi miktarını artıracaktır. Ailenin bütün geliri toplanır ve aylık kredi ödemesinin bu gelirin %50’sinden fazla olmamasına dikkat edilir. Yani banka 10 bin geliri olan bir aileye aylık ödemesi 6 bin olan kredi çektirmez. Sınırın olması bankanın kendini garantiye alması gibi düşünülse bile ailenin de çıkarınadır. Ev almak isteyenler konut kredi faizleri hesabı yaparken aile gelirini de hesaba katmalıdır.

Kredi Notunun Kredi Alımına Etkisi

Kişinin alacağı kredi tutarını kredi notu etkilemektedir. Kredi notu, kişinin finansal geçmişini yansıtır. Kredi notunun yüksek olması geri ödemede bir sıkıntınızın olmadığını gösterir. Notu yüksek olanların başvurularının kabul olması daha büyük ihtimaldir. Bankalar bu tür kişilere olabilecek en yüksek miktarı kredi olarak verir. Düşük kredi notuna sahip olanların başvuruları bile onaylanmayabilir.

Kredi başvurusu yapılırken gelir belgesine katılan bireylerin kredi notlarının yüksek olmasına dikkat edilmelidir. Şayet kişilerden birinin kredi notu düşükse kredi başvurusu onaylanmaz. Bundan dolayı konut kredisi başvurusunda bulunacakların kredi notlarına çok dikkat etmeleri gerekir.

katilimevim-sabit-reklam