Ülkemizin büyük kentlerinden biri olan Bursa’da ev sahibi olmak biraz zor görünmektedir. Kira fiyatlarının en düşük 800 TL’den başlaması hayatı ciddi anlamda zorlaştırmaktadır. Her ay ortalama 1000 TL’yi ev sahibini verip yıllar geçtiği halde elinde hiçbir şey kalmayan kiracılar kendilerine bir çıkış kapısı aramaktadır. Orta ve dar gelirli aileler bankalara giderek kredi ile ev alma planları yaparlar.

Zengin olan veya ailesinden miras kalanlar peşin para ile konut alabilir. Bursa’da ev fiyatlarının 500 bin TL civarında olduğu ve peşin parası olmayanlar için en iyi yöntemin taksitle ev alma olduğu görülmektedir. Taksitle ev alırken hangi yöntemin kullanılacağı çok önemlidir. Ev alma yöntemleri en genel anlamda; Faizli ve Faizsiz olmak üzere ikiye ayrılır.

Faizli Konut Kredisiyle Bursa’da Ev Almak

Faizli sistem denilince akla bankalardan alınan konut kredileri gelmektedir. Konut kredisine başvuranlar kira öder gibi mantığıyla hareket etmektedir. Fakat ödemelerin gerçekten kira öder gibi olabilmesi için dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Buna göre;

  • Hangi bankadan kredi alacağına karar vermeden önce faiz oranları dikkatlice karşılaştırılmalıdır. Bankaların konut kredisine uyguladıkları faiz oranı değişmektedir. Birinde %0.76 iken diğerinde %1,6 olabilir. Bu oranlar geri ödemeyi ciddi anlamda etkiler.
  • Bankanın istediği peşinat oranına dikkat edilmeli. Peşinat oranı evin değerinin %20 ile %30 arasında değişmektedir.
  • Bankanın istediği diğer dosya masrafı, ekspertiz ücreti, yıllık maliyet oranı gibi ek giderler incelenmelidir.
  • Ödeme planı seçeneklerinin ailenin bütçesine uygun olmasına dikkat edilmeli. Ütopik planlar yapılmamalıdır.

Faizsiz Yöntemle Bursa’da Ev Almak

Faizin yükünü kaldırmak istemeyenler faizsiz ev alma seçeneklerini değerlendirmektedir. Bursa’da faizsiz katılım bankalarından alınacak konut kredisi ve dayanışmaya dayalı kurumların sistemleri bulunur. Katılım bankaları, faizle değil kar payıyla hizmet verirler. Fakat diğer bankalarda olduğu gibi peşinat talep ederler. Birikimi olmayanlar için katılım bankaları pek iyi bir seçenek değildir.

Diğer alternatif ise faizsiz, peşinatsız, kredisiz dayanışmaya dayalı kurumlardır. Bu kurumlar altın günü mantığı ile işler. Peşinatı olmayan kişi aylık kaç lira ödeyerek kaç ayda ne kadar birikim yapacağına karar verir. Ona göre gruplara dahil olur. Grupta bulunan kişi sayısı taksit sayısıdır. Noter huzurunda çekilen kura ile kimin ne zaman evini alabileceği belirlenir.

 

katilimevim-sabit-reklam