Ev sahibi olmak isteyen çoğu insanın, eğer ev parası yeterli değil ise devlet eliyle çözüm olabilecek Devlet Destekli Konut Kredisidir. Peki, sistem nasıl işlemektedir? Bankalardan konut kredisi ile ev sahibi olmak isteyen bazı dar gelirli kişiler için Devlet torba yasa ile bazı kurallar koymuştur. Bu kredinin bir diğer benzer adı ise Çeyiz Hesabı olarak sunulmuştur. Devlet bu iki hesabın da aynı mantıkla sistemde işletilmesine izin vermiştir.

Devlet Destekli Konut Kredisi Şartları nelerdir?

İlk olarak şunu belirtmekte fayda vardır, devletin koymuş olduğu kurallar bütününe uymayan hiçbir şahıs devlet destekli konut kredisinden faydalanamaz. Devletin almak istediğiniz ev parasının yüzde 25’ini karşılayabilmeniz için sizlere yüzde 15-20 nispetinde katkıda bulunacağı değerlendirilmiştir. Bazı bankaların sizin yatırmış olduğunuz paralara uyguladığı faizlerin bu katkıyı alırken hesaba katılmadığını bilmek gerekir. Diğer yandan, kişinin en az 36 ay boyunca açtırmış olduğu konut kredisi hesabına para yatırmış olması gerekliliğidir. Ev almak isteyen kişinin daha önceden üzerinde bulunan bir evi olmaması gerekir. Hak sahipleri, konutunu satın aldıktan sonra 6 ay içinde ilgili belgelerle hesabının bulunduğu Devlet Katkılı Konut Hesabından yararlanabilecektir. Bankalarda bulunan hesaba düzensiz veya gecikmeli ödeme yapıldığında devlet katkısı kazanma hakkı sönecektir. Ayrıca aylık olarak para yatırmanın yanında üç aylık olarak ödeme imkânı da bulunmaktadır.

Devlet Destekli Konut Kredisi Olumlu Yanları

Taksitle ev alma konusunda devletin özellikle dar gelirli vatandaşlarına yararlandırmak istediği bu özellikle, birçok ilde hesap artışları yaşanmıştır. Türkiye’deki tüm vakıf bankaları aracılığıyla açılabilecek basit hesaplar sayesinde herkes başlangıç yapabilir. Bu amaç doğrultusunda olmasa bile, çoğu kişiler hesabın bu konu ile ilgili olmasını tavsiye ederek, “ev almasanız da 36 ay sonunda birikiminiz olur” diyerek destek vermektedirler. Özellikle bankalar hesapta para bekletilmesi gerektiğini bildiğinden çok ısrarcı davranmaktadırlar. Buradaki paralar çekildiği anda da hesap özelliğini yitireceğinden bankaların fırsat odağıdır. Kişiler taksitle ev al kampanyalarını takip ederek sadece kendilerinin değil akrabalarında dahi evi olmayan insanların adına bile hesap açtırarak, ev almaya yönlendirmektedirler.

katilimevim-sabit-reklam