Kiracıya ev imkânı tanıyan birkaç modelin çözüm olması hayal kuran insanların mutlu olmasını sağlamaktadır.  Peki, kira öder gibi faizsiz ev sahibi nasıl olunur? Bu sorunun birkaç seçenekle çözümü olması ilgili insanları yakından cezp ediyor. Bunlara örnek verilecek olursa,

Senetle Ev, Çoğu insan geçmişte bankacılık sistemi çoğalmadan önce bazen evini alacağı insanlarla, bazen dostu olduğu güvenilir arkadaşlarıyla bazen de akrabaları ile senet yaparak ev sahibi olabiliyordu. Şimdilerde ise bunun yerini, para temin ederek insanların ihtiyaçlarını gideren aracı kuruluşların yer almış olmasıdır. Bu sayede, bazı kişiler senetle yüklü miktarda para borç alarak evini satın almakta, kira vereceği paranın tutarını ise senetlerini geri almak için kullanmaktadırlar. Fakat bu sistem yine de bazı güven sorununa yol açtığı için çok az tercih edilmektedir.

Konut Kredisiyle Ev Alma

Son zamanlarda maaş müşterisi olduğu kişilere çok düşük faiz imkânı tanıyan bazı bankalar, birçok kişinin ev alabilmesini kolaylaştırmaktadırlar. Maaşlarından yapılacak olan ufak kesintiler ile kira öder gibi ev sahibi olabilecekleri hayal eden müşteriler hemen bu fırsattan yararlanmak istemektedirler.

Katılım Bankacılığıyla Ev Alma

Özellikle Müslüman veya dindar olan kesimlerin tercih etiği faizsiz bankacılık tarafında olan bu bankalar, müşterilerin isteğine göre faiz yansıtmadan aylık değer sunmaktadırlar. Sadece evin rayiç artış bedelini hesaplayarak bu oranda bir artış sağlamaya çalışarak hesaplama yaparlar. Diğer taraftan bazı katılım bankaları ise uygulamalı model kullanarak, katılım durumuna göre sırayla herkesi ev sahibi yapmaktadırlar. Örnek olarak; 50 kişinin aylık para yatırdığını düşünelim, birinci ay kura ile herhangi bir şanslıya ev satın alma imkânı tanınmaktadır. Böylece sırayla birileri her ay ev alabilecektir.

Devlet Destekli Ev Kredisi, Devletin eliyle, daha önce hiç ev almamış şahıslara tanınan Devlet Destekli Konut Kredisidir. Bu hususta hesap açtırarak akabinde devlet yardımı almak isteyen kişinin en az 36 ay düzenli veya gecikmesiz ödeme yapması gerekmektedir.

Faizsiz Ev Almanın Sunduğu Avantajlar

  • Yasal takip yaşamış kara listeye alınmış olunsa dahi yakın dönemde sisteme kabul edilebilir,
  • Krediye uygun olmayan konutlar satın alınabilir,
  • Düşük peşinat miktarlarıyla ya da sıfır peşinat ile sisteme giriş yapılabilir,
  • Bazı zamanlarda ihtiyaç olduğunda sahip olunan ev peşinat olarak sunulabilir.
katilimevim-sabit-reklam