Maaşlı çalışıp kirada oturan kişiler kira öder gibi ev sahibi olmayı düşünmektedirler. Ev almaya karar verdiklerinde eğer peşinat ödemeleri gerektiği takdirde maddi birikimleri yok ise taksitle ev alma istekleri ertelenir. Evin peşinatını karşılayacak maddi birikimi olmayan maaşlı çalışanlar ev sahibi olmak için çoğunlukla emekliliklerini beklerler. Peşinat ödemeden peşinatsız ev alma seçenekleri ile maaşlı çalışanlar emekliliklerini beklemeden ev sahibi olabilmektedirler. Bütün bu konularda yapılan hesaplamalarda hiç peşinat ödemeden ev kredisi hesaplama konusunda dikkatli olmak uygun olacaktır.

Konut Kredisi ile Peşinatsız Ev Alma

Konut kredisi ile ev almak istediğimizde kullanılan konut kredisi evin ekspertiz değerinin belli bir yüzdesine denk gelmektedir. Kalan tutarı evi alacak kişinin karşılaması gerekmektedir. Kişi bu tutar için ihtiyaç kredisi kullanıp aradaki farkı böyle kapatabilir. Kiracıya ev alma konusunda yardımcı olan bankalar ev alacak kişilere böyle bir alternatif yol sunmaktadır. Fakat faiz oranlarının yüksek olması ve bu sebeple kredi geri ödeme tutarlarının fazla olması konut kredilerinden uzak durup faizsiz ev seçeneklerini araştırmaya başlanmıştır.

Katılımevim ile Ev Alma

Konut kredisi kullanmadan kredisiz ev sahibi olmak isteyenler finans kuruluşlarının katılım modelleri ile ev sahibi olmaktadır. Bu finans kuruluşlarından en güvenilir olan Katılımevim birçok kişiyi ev sahibi yapmıştır. Katılımevim’in çekiliş/kura sistemi ile taksitle ev al düşüncesi ile bir araya gelen kişiler sırayla ev sahibi olurlar. İşleyiş şu şekilde olmaktadır; senetle ev almak isteyen örneğin 50 kişi bir araya gelmektedirler ve her ay belli bir tutar ödeme yapmaktadırlar.

Hiç peşinat ödemeden ev kredisi hesaplama konusunda şöyle bir hesap çıkartmak mümkün olmaktadır. Her ay 2000 TL ödeme yaptıklarını düşünelim. Ayda 100 bin TL toplanır. Bu 100 Bin TL ev alması için gruptaki bir kişiye verilir. Paranın verileceği kişi noter huzurunda yapılan çekilişle belirlenir. Kişi sayısının yarısı ev sahibi olduğu ay yani 25. aydan itibaren 26. ayda ev sahibi olmayan kiradan kurtulmak isteyen gruptaki kişiler de ev sahibi olur.

katilimevim-sabit-reklam