Kredilerden faydalanarak araç satın almak isteyenler mutlaka düşünür araç kredisi mi çekmeliyim ihtiyaç kredisi mi çekmeliyim diye. Taşıt kredisi ve ihtiyaç kredisi bireysel kredidir. İhtiyaç kredisi belli bir teminata dayanmamaktadır. Taşıt alımları için teminat gerekmektedir. Araç kredisi hesaplama aşaması daha uzun sürmektedir. İhtiyaç kredisine sahip olmamız daha kısa sürelidir.

Taşıt kredisi çekmenin en uygun zamanı, faiz oranlarının düştüğü zamanlardır. Faizler düştüğünde, 0 araç piyasasında bir hareketlenme olur. Bazen talep o kadar yüksek olur ki, piyasada araç bulmak bile güçleşir.  Bazen de 2.el araç piyasası rağbet görür. 2.el araç kredisi şartları biraz daha farklıdır. Araçların yaşı kredi alabilme durumunu belirlemektedir.

Bankaların Faiz Oranları

Bankalar bazı dönemler TC merkez bankası kararıyla faiz indirimine giderler. Taşıt ve ihtiyaç kredisinin faiz oranları genellikle aynıdır fakat bazı bankalar en uygun araç kredisi adı altında daha düşük faizli araç kredisi çekme imkânı vermektedir. İhtiyaç kredisi az miktarlı para ihtiyacında işimizi görmektedir. Alacağımız araç uygun fiyatlıysa ihtiyaç kredisiyle bunu sağlayabiliriz. Bu sayede bankaya ipotek gibi bir süreç yaşanmamış olur.

Araç kredisi ve ihtiyaç kredisi faiz oranları eşit olsa bile, alacağımız araç yüksek fiyatlıysa araç kredisi çekmemiz gerekecektir. Bankalar alacağımız aracı teminat olarak kabul ettiği için yüksek miktarlı araç kredisini verebilmektedir. Daha önce de belirttiğimiz gibi, aracımız rehin edilsin istemiyorsak ihtiyaç kredisi daha avantajlı kabul edilir.

Kredi Çekmek İçin Gereken Şartlar

İhtiyaç kredisi hariç diğer; ev ve taşıt kredileri için bazı şartlar vardır. Taşınmazlar ve araçlar için, %70 oranında kredilendirme yapılmaktadır. Kredi çekecek kişinin borcunu ödeyebilmesi için teminatının olması gerekmektedir. En az 6 ay SGK kaydının olması, kredi notunun yüksek olması, alınacak malın ipotekli ve rehin gibi problemlerinin olmaması gerekmektedir.

Araç Kredisi Şartları ya da diğer şartlar oluştuğunda banka ödememizi yapar. Kullanacağımız miktara göre alacağımız krediyi belirleriz. Araç ya da ihtiyaç kredisi mi alacağımız aracın fiyatına göre karar veririz. En dikkat edilecek konu ise faizlerin düşmesini takip etmek, ödeyebileceğimiz miktarda kredi çekmektir.

katilimevim-sabit-reklam