Nüfusun artmasıyla önem kazanan kentsel dönüşüm, eski binaların yenilenmesi esasına dayanır. Ülkemiz, bilindiği gibi deprem kuşağı üzerinde yer alır. 1999 Gölcük depremi yetkililerin ve halkın bilinçlenmesinde dönüm noktası olmuştur. Yıllar önce yapılan binalar, zamanla yer hareketleri ve zemin şartları sebebiyle yıpranırlar. Bu bağlamda kentsel dönüşümün adı sıklıkla duyulur.

Yıllar içinde miladını tamamlayan binaların, yeni bir yüze kavuşturulması gerekir. Hem mimari olarak hem de can güvenliği açısından yapılması gereken kentsel dönüşüm projeleri, belediyeler tarafından hayata geçirilir. Olası bir depremde, can ve mal kaybına sebebiyet verilmemesi için binalar, yeniden inşa edilir. Kentsel dönüşümde, eski binalar yenilenirken, kaçak yapılaşmaların da önüne geçilmiş olunur.

Çevre Düzenlemesi ve Kentsel Dönüşüm

Toplu konut idaresi başkanlığı bünyesinde oluşturulan projeler sayesinde evleri yenilenecek olanlar, çevre düzenlemesine sahip yeni binalara kavuşurlar. Bu prosedür için bankalardan kentsel dönüşüm kredisi nasıl alabilirim sorusu aklımıza gelir. Öncelikle binanızın depreme dayanıksız olduğunu ispatlamak için rapor almak gerekiyor. Bu raporları, Çevre ve Şehircilik Bakanlığından onaylı olan firmalar verebiliyor.

Bu projeler sayesinde, hak sahipleri evlerini yenileyerek değer kazanmasını da sağlamış oluyorlar. Ayrıca evlerin yıkılma aşamasında, kişiler 300 TL ile 600 TL arasında geri ödemesiz kira yardımı almaya hak kazanır. Kentsel dönüşüm için mutabık olan ev sahiplerinin üçte ikisinin onayı alınarak, istenen müteahhitle evler yeni yüzlerine kavuşuyor.

Banka Kredisi ve Kira Yardımı ile Kentsel Dönüşüm

Bankalar, kentsel dönüşüm projeleri için metraja göre kredi tahsis ederler. Binalarda bulunan daire sayısına göre 100 bin TL’ye kadar banka kredisi çekilebiliyor. Para, doğrudan kentsel dönüşüm için anlaşılan müteahhidin hesabına yatırılıyor. Müteahhit, inşaat sürecinde bu parayı kullanarak projeyi bitirmeye çalışır.

Evler boşaltıldıktan sonra yıkım işlemleri başlıyor. Ev sahipleri, devletten 18 ay boyunca kira yardımı alarak bu süreci geçiriyorlar. Alınan kira yardımları geri ödemesiz oluyor. Ülkemizin, %66 gibi büyük bir oranda deprem riski bulunan topraklara sahip olduğu göz önüne alındığında kentsel dönüşüm projeleri fazlasıyla önem taşıyor. Bazı binalarda, zemin kaymaları sebebiyle de çökmeler yaşanıyor.

katilimevim-sabit-reklam