Ev insanların en temel gereksinimlerinden bir tanesidir. Barınma doğadaki diğer canlıların aksine insanların hayatında önem taşır. Zira barınma dışında, beslenme, gerekli temizliklerini yapma, uyuma vb. ihtiyaçlar için insanların kapalı mekanlarda yaşaması gerekir.

İnsanların bu noktada da en büyük arzularından bir tanesi de ev sahibi olmak olgusudur. Zira yıllarca kira ödemek kişinin ekonomik bütçesini zorlar. Dahası insanın kendi evinin olması son derece büyük bir konfordur. İnsan istediği gibi evinde yaşayabilir. İstediği değişikliği yapar.

Nasıl Ev Alınır?

Ev alınır iken ilk yöntem kişinin mevcut birikimleri ile ev sahibi olmasıdır. Ama bazen insanların  ev almak noktasında mevcut koşulları nakit olarak ev sahibi olmaya yetmez.  Bu noktada ise insanlar kendileri için en uygun yöntemler ile ev sahibi olmak ister.

Kira öder gibi ev sahibi olmak birçok insanın hayali olan bir olgudur ki, bu noktada az ve orta düzeyde geliri olan insanlar için en doğru alternatif ülkemizin her yerinde bulunan TOKİ evlerine başvuru yapmaktır.

Senetle ev alınması noktasında ise Katılımevim gibi firmalar insanların en uygun biçimde ev almasına olanak verir. Burada kişiler kendisine en uygun gruba girer ve evlerini sıra kendilerine geldiğinde alırlar.

Bir diğer yöntem ise faizsiz ev alma noktasında katılım bankaları aracılığı ile ev almaktır ki, bu noktada da insanların karşısına değişik banka seçenekleri çıkar. Kuveyt Turk, Ziraat Katılım bunlara verilebilecek ilk örneklerdir.

İstenen Evraklar Nelerdir?

Taksitle ev alma noktasında insanların hangi kurum olursa olsun başvurmaları durumunda ilk istenen evraklar elbette nüfus cüzdanı fotokopisidir. Bunun yanında gelir durumunu gösteren belge de istenen bir diğer temel evraktır. Kiracıya ev alma durumunda istenen başka bir evrak da mevcut değildir.

Ev Alırken Bilinmesi Gerekenler

Taksitle ev al noktasında insanlar öncelikle olarak her konuyu en ince ayrıntısına kadar düşünmeli ve kendisi için en doğru tercihi yapmalıdır. Her kurumun kendine göre avantajı, dezavantajı vardır. Kişi öncelikli olarak ne istediğini bilmeli, sonrasında ise tercihini yapmalı ve işin ekonomik boyutunu göz ardı etmeden tercihini yapmalıdır.

katilimevim-sabit-reklam