Ülkemizin sanayisi ile gelişmiş şirin ve güzide illerinden birisi olan Kocaeli yaklaşık olarak 2 milyon kişilik nüfusa sahiptir. Böylelikle en fazla nüfusa sahip olan iller sıralamasında 10. olarak yerini alır. Bu kadar kalabalık olmasının başlıca sebebi; fabrikalar ve sanayi tesislerine sahip olmasından kaynaklı işçi sayısındaki artıştır. Dış illerden, özellikle Karadeniz ve İç Anadolu bölgelerinden fazlaca göç almaktadır. Ülkenin araç üretim miktarının %36 sı, metal sanayinin % 19 u ve kimya sanayinin ise %27 si bu şehrimizden karşılanmaktadır.

1999 yılında meydana gelen Marmara Depreminde Kocaeli’nde büyük hasarlar almak suretiyle binlerce bina yıkılarak çok sayıda insan hayatını kaybetmiştir. Yıkılan binaların yerine yenilerinin yapılması ve ev almak isteyen vatandaşların müracaatları ile çalışmalara başlanılmıştır. Aynı zamanda da risk faktörü taşıyan konutların yıkım süreçleri devam etmektedir.

Mağdurlar da Artık Ev Sahibi

Devletin yapmış olduğu konutlardan birçoğu, mağdur olan vatandaşlarımıza kira öder gibi  çok düşük taksitlerle verilerek mağduriyetlerin bir nebze olsun önüne geçilmeye çalışılmıştır. Bir yandan konut sektörüne can verilmek istenilmiş, diğer yanda da sanayi sektörüne canlılık kazandırılmaya çalışılmıştır. Özel inşaat firmaları da devlet kanalının yanı sıra bu faaliyetlere katılmışlardır.

Giderek gelişen sanayi sektörü bu ilimizde gözde meslekler de oluşturmaya başlamıştır. İş amacıyla Kocaeli’ne yerleşerek burada yıllarca ikamet eden ve taksitle ev alma düşüncesinde olanlar, inşaat firmalarının yapmış oldukları kampanyalar ile ihtiyaçlarını giderebilmektedirler.

Kocaeli’nin konutlarının tamamına yakınının yenilendiğini sayarsak, ilde meydana gelen inşaat sektörünün çeşitliliğini gözünüzde bir canlandırın. Burada yaşayan halktan bazıları faizsiz ev almak amacı ile kendi aralarında para toplayarak bir kooperatif oluşturmuş ve bu şekilde siteler inşa etmeye başlanılmıştır.

Ev Alma Hayali

Bir diğer farklı iştirakçiler de; konut sektöründen payını almak isteyen müteahhitlerdir. Bu firmalar şahsi işletilmektedirler. Talep ve istek doğrultusunda binaların kaba inşaatlarını yaparlarken sözleşme yapmak suretiyle müşterilerinden bir miktar peşinat alarak hem inşaatın devamını sağlamak hem de senetle ev satışı yapmaktadırlar. Mağduriyet yaşanmaması için her iki tarafın da noter yoluyla sözleşmelerini onaylattırmaları gereklidir.

Yıllarca çalışılarak yapılan birikimler, bir evim olsun diye hayal kuranlar içindir. Emekli olduktan sonra alınan ikramiyeler genellikle bir ev alımı ile nihayetlenir. Düğün yapan ve kendi evlerinde oturmayan çiftlerin en büyük hayali ise kiradan kurtulmak ve kendilerine bir ev almaktır. Ev alma hayali kuranların sayısı hiç de azımsanmayacak bir orandadır. Ülkemizde ev sahibi olmanın neden bu kadar önemli olduğuna gelinecek olursa; çalışan veya emekli kimselerin gelir durumlarının çok iyi olmaması ve bütçe giderlerine bir de kira masrafları eklendiğinde hayat şartlarının daha ağır olması gibi genel bir görüş hâkimdir.

katilimevim-sabit-reklam