Konut kredilerinde bankaların uyguladığı ek masraflardan biri de ekspertiz ücreti ismini alan bedeldir. Bankaların maliyet kalemi olarak yansıttığı ekspertiz bedeli farklılık göstermektedir. Konut kredisi almak isteyen kişiler, alınmak istenilen evin değerinin belirlenmesi için eksper hizmetine ihtiyaç duymaktadır. Bankalar tarafından görevlendirilen kişiler, evin piyasa değerini belirlemektedir. Belirlenen piyasa değerine yüzde 80 oranla konut kredisi verilmektedir.

Bankaların konut kredisinden yararlanmak için belirli şartların kabul edilmesi gerekmektedir. Kabul edilmesi gereken şartlar arasında ek dosya masrafları ve ekspertiz ücretleri de bulunmaktadır. Evlerin gerçek değerinin öğrenilmesi için gerekli olan hizmetlerde uygulanan fiyatlar farklılık göstermektedir. Bankaların bu alanda uyguladığı ücretlerin dikkatli bir şekilde araştırılması faydalı olacaktır. Ziraat bankası konut kredisi işlemlerinde düşük miktarlarda ekspertiz bedelleri alınmaktadır.

 Evin Değeri Nasıl Belirlenir?

Konut kredisi verilmesi işleminde en önemli konulardan biri de alınacak evin değerinin belirlenmesidir. Bu alanda yapılan çeşitli işlemler bulunmaktadır. Evin tapu bilgisinin bankayla paylaşılması gerekmektedir. Bankalar, konut kredisi alanında eksperler ile anlaşma sağlamıştır. Konut kredisi başvurusunda bulunan kişinin belirlediği ev üzerinde araştırma yapılmakta ve evin değeri belirlenmektedir. Evin değerinin belirlenmesi işlemlerinde dikkat edilen bazı noktalar bulunmaktadır. Bu değerlendirme sonrasında konut kredisi en uygun miktarlarda verilebilmektedir.

Eksperlerin değerlendirmesinde satın alınacak konutun projelerdeki durumuna bakılmaktadır. Konutun imar, ruhsat ve diğer bilgileri dikkatli bir şekilde incelenmektedir. Evin üzerinde ipotek, yıkım kararı veya tutanak varsa kredi verilmemektedir. Ayrıca; binanın yaşı, konutun türü, binanın depreme dayanıklı olup olmadığı, evin metrekare miktarı ve emlak piyasası evin değerinin belirlenmesi konusunda önem taşımaktadır. İlgili kişiler tarafından evin değeri belirlendikten sonra konut kredisi faiz oranları belirlenerek kredi verilebilmektedir.

Ekspertiz Raporlarına Yapılabilecek İtirazlar

Bankaların verecekleri kredi miktarı konusunda yaptığı değer belirleme işlemlerinde ekspertizler görev yapmaktadır. Satın alınmak istenen evin değerinin düşük çıkması gibi durumlarda vatandaşların itiraz etme hakkı bulunmaktadır. Vatandaşlar, satın almak istedikleri evin değerinin yanlış bir şekilde belirlendiğini düşünüyorsa, ilgili mahkemelere dava açabilmektedir. Dava sonucunda emlak konut kredisi için tekrar değer belirleme işlemi yapılabilecektir.

katilimevim-sabit-reklam