Ev sahibi olmak için en uygun konut kredisi arayışında olanların dikkat etmeleri gereken bazı hususlar vardır. Çünkü faizli veya faizsiz bankalardan alınan konut kredilerinde sadece çekilen miktar geri ödenmez. Üzerine farklı kalemler eklendiğinden çekilenden çok yüksek maliyetler geri ödenmektedir. Eklenen masrafları ödemek istemeyenler Katılımevim hizmetlerinden yararlanarak kredisiz ev sahibi olabilirler.

Bankalar verecekleri miktarın geri ödeneceğini garanti altına almak isterler. Olur da ödenmezse diye kendine teminat belirler. Konut kredisi aldığınızda evin direkt sizin üzerinize yapılmayacağını bilmelisiniz. Banka evi sizin adınıza peşin para vererek alır. Bankanın malı olan evi kişi taksitli ödemeyle satın alır. Ödemeler bitinceye kadar ev banka tarafından ipoteklidir. Taksitler bittikten sonra evdeki ipotek kaldırılarak müşterinin üzerine geçirilir.

En Uygun Konut Kredisi Hangisidir?

Ev almayı düşünenler hemen internetteki hesap araçlarını kullanarak kendilerince bir hesap yaparlar. Yapılan bu hesaplamalar ortalama maliyeti gösterir. Fakat kesin miktarların hesaplaması için konut kredisi faiz oranları ve diğer bütün kalemlerin hesaba katılması gerekir. Bütün kalemlerin hesaba katılmadığı çıkarım net olmaz. İnternetten veya tahmini rakamlar üzerinden yapılan hesaplamaları baz alarak hemen gidip kredi çekilmemelidir. Kredi çekmeden önce diğer bankalarla karşılaştırma yapılmalı, hesaplamalar detaylıca yapılmalıdır

Konut Kredisi Hesaplamasında Dikkate Alınan Hususlar

Bankalardan alınacak konut kredisi hesaplama işlemi yapılırken birçok unsur dikkate alınır. Dikkate alınan unsurlar şunlardır:

  • Faiz oranları: Bankaların konut kredisinde uyguladığı faiz oranları farklılık gösterir. Uzun vadeli ödemelerde küçük oynamalar dahi büyük miktarlara tekabül eder. Bundan dolayı en düşük faiz oranı olan bankadan kredi alınmalıdır.
  • Vade farkı: Ödemenin vadesi ne kadar uzatılırsa ödenecek miktar o oranda artar. Mümkünse daha düşük ayda ödemeye çalışılmalıdır.
  • Ekspertiz değeri: Bankalar evin ekspertiz değerinin en fazla %80’nini kredi verirler. Evin sizin belirlediğiniz miktar değil ekspertizin raporunda geçerli olan değer dikkate alınır.
  • Dosya masrafları: Bankanın yaptığı işlemleri dikkate alarak kendi hakkı olarak aldığım miktardır. Dosya masrafı evin maliyetinin en fazla binde 5’i kadar olabilir.
  • Diğer kalemler: Sigorta, DASK, ekspertiz ücreti, ipotek gibi masraflar dosya masrafının dışında alınan kalemlerdir. Ziraat bankası konut kredisi almak isteyenlere bütün kalemlerin yer aldığı bir hesap çıkarır. Müşteri de kararını hesaba göre verir.
katilimevim-sabit-reklam