Ev almak için bankalardan kredi çekecek olan kişilerin yararlanabileceği konut kredisi hesaplama yöntemleri bulunmaktadır. Konut kredisinin hesaplanma sürecinde farklı etkenlere dikkat edilmektedir. Çekilmek istenen kredi miktarı, vade sayısı ve faiz oranı gibi etkenler konu kredisinin hesaplanma sürecinde kullanılmaktadır. Bankalardan konut kredisi alacak olan kişilerin dikkat etmesi gereken noktalar bulunmaktadır. Kredi başvurusu yapmadan önce bankaya aylık ne kadar taksit ödeneceği hesaplanmalıdır. Ödeme gücüne göre yapılacak bir ödeme planı kredinin kolay bir şekilde geri ödenmesine yardımcı olacaktır.

Düzenli gelirin ne kadar olduğu, giderlerin ve birikimlerin ne oranda olduğu, ev kredisi için aylık olarak ödenebilecek miktarın ne kadar olduğu gibi konuların hesaplanması gerekmektedir. Konut kredisi hesaplamalarında kullanılan ana öğeler; faiz, taksit ve kredi tutarı şeklindedir. Bankaların faiz oranları farklılık göstermektedir. Kredi tutarı ile faiz miktarının hesaplanmasıyla oluşan aylık ödemeler, kredinin geri ödenmesinde kullanılmaktadır. Konut kredisi faiz oranları hakkında net bilgi almak için bankalara müracaat edilmesi gerekmektedir.

Konut Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ev sahibi olmak isteyen vatandaşların sık sık yöneldiği bankalar, çeşitli faiz oranlarıyla konut kredisi vermektedir. Konut kredileri, evlerin toplam miktarının belli oranında verilmektedir. Konut kredisi başvurusu yapmak isteyen vatandaşlar, başvuruları nasıl yapacağı konusunda araştırmalar yapmaktadır. Konut kredisi başvurusu yapılabilmesi için çeşitli belgelerin temin edilmesi gerekmektedir. Banka şubelerinden veya internet sitelerinden yapılacak konut kredisi başvurusu için farklı gereklilikler bulunmaktadır.

Kimlik belgesi, satın alınacak evin tapusu ve kat mülkiyeti ve gelir belgesi gibi belgeler ile kredi başvurusu yapmaya gidilebilmektedir. Bankalar, konut kredisinden yararlanmak isteyen müşterilerden ayılık gelir belgesini istemektedir. Aylık gelire uygun olacak verilen kredilerde uygulanan faizlerin miktarları farklılık göstermektedir. En uygun konut kredisi veren bankalar, düşük faizler uygulamaktadır.

Konut Kredisi Maliyet Kalemleri

Konut sahibi olmak için kredi alacak olan kişilerin bilmesi gereken noktalardan biri de maliyet kalemleridir. Maliyet kalemleri, kredi veren bankaların uyguladığı çeşitli ek masraflara verilen isimdir. Dosya masrafları, ekpertiz ücretleri, DASK ve hayat sigortası gibi maliyetler, bankaların uyguladığı ek masraflar arasında yer almaktadır. Her bankanın emlak konut kredisi için aldığı ek ücretler farklılık göstermektedir.

katilimevim-sabit-reklam