Kira artışlarından şikayetçi olanlar bankalardan konut kredisi alarak veya diğer seçenekleri kullanarak ev sahibi olmaya çalışmaktadır. Özellikle büyük şehirlerde kira bedelleri çok fazla arttığından dolayı ev sahibi olmak bir mecburiyete dönüştü. Aile giderlerinde okul, ulaşım, faturalar gibi giderler içerisinde genellikle kira en fazla tutan kalem olduğundan üzerine biraz daha ekleyip ev almak daha makul gelmektedir.

Herkes kendi evinde oturmak ve havaya kira bedeli ödemek istemez. Pratikten kafada yapılan hesaba göre; kira üzerine biraz daha eklerim, bankadan kredi alırım, kendi evimde otururken kira öder gibi evimin taksitlerini öderim diye düşünülür. Pratikte yapılan bu hesaplamanın detaylıca yapılması ve gelire uygunluğu dikkate alınmalıdır. Konut kredisi en uygun olanının belirlenmesi için önden araştırma ve hesaplamalar yapılmalıdır.

Konut Kredisi Hesaplaması ve En Düşük Faizli Banka

Kredi almadan önce dikkatli ve detaylı araştırmalar, incelemeler ve hesaplamalar yapılmalıdır. Önceden konut kredisi hesaplama işlemlerinin yapılması aylık ödeme planının gelire göre planlanması için önemlidir. Kişi hesaplama yapmadan kredi almaya kalkarsa bütçesini çok zorlayacak ödemelerle karşılaşabilir. Çünkü günümüzde kredi faizleri çok yükseldi. Faizin zorlayıcı yükünün altına girmek istemeyenler Katılımevim seçeneğini değerlendirebilirler.

Yükselen faiz oranlarına ev fiyatları eklenince konut kredisiyle ev sahibi olmak zorlaşmaktadır. Aylık ödeme planı çıkarılırken;

  • Dosya masrafları
  • Ekspertiz, sigorta için ödenen ekstra ödemeler
  • Faiz oranları
  • Vade farkı eklenerek hesaplama yapılır.

Devlet bankası olmasından dolayı Ziraat Bankası konut kredisi faiz oranları diğer bankalara göre genellikle daha düşük olmaktadır.

Konut Kredisi Faiz Oranları ve Ödeme Planı

Konut kredisi almaya karar verme çok büyük bir aşamadır. Çünkü konut kredileri bir iki yılda bitmez. En az 10 yıl gibi bir süreyi gözden çıkarmak gerekir. Bundan dolayı uzun süreli ailenin bankaya borçlanması anlamına geldiğinden dolayı karar verme çok önemlidir. Karar aşamasında dikkat edilmesi gereken en önemli husus; bankanın konut kredisi faiz oranları ve vade farkıdır.

Faiz oranı ne kadar düşükse geri ödeyeceğiniz miktarın oranı o kadar azalır. Bankaların bazıları uzayan vadelere haddinden fazla yüksek faiz uygulamaktadır. Fazla ödememek için vade artsa da daha az faiz uygulayan bankanın tercih edilmesi aile için daha karlı olacaktır. En uygun konut kredisi veren bankayı belirlemede, dosya masrafı ve diğer ekstra ödemeler de hesaba katılmalıdır.

katilimevim-sabit-reklam