Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, konut kredisi ile ilgili düzenleme yaptı. Yaptığı düzenleme ile kişinin aldığı krediyi geri ödemelerindeki aylık taksiti aylık gelirinin en fazla yarısı kadar olabilmektedir. Yani bir kişi 5000 TL maaş alıyorsa aylık ödemesi en fazla 2500 TL olarak krediyi alabilir. Daha fazlasını alması mümkün değildir.

Aile içinde başka çalışanlar varsa konut kredisi hesaplama işlemlerine onları da katmak mümkündür. Aylık 2000 TL maaşı olan kişi en fazla 1000 TL ödeyerek kredi alabilir. 30 yıl gibi uzun vadeye bölündüğünde asgari ücretli ev alabilme şansını elde eder. Fakat uzun vadede daha yüksek faiz ödemek istemeyenler ailedeki diğer çalışanların giderlerini de hesaplamaya ekletebilir.

Konut Kredisi Gelir Şartları Nelerdir?

BDDK’nın yaptığı emlak konut kredisi ile ilgili düzenlemede evin değerinin en fazla %80’nin kredi olarak verilmesi de bulunur. Kişi almayı planladığı evin %20’si veya bu oran bankadan bankaya değiştiğinden %25 veya %30’unu peşin olarak hazırlamalıdır. Kredi için gelir şartları olduğu da düşünülürse kredi ile ev almak isteyenin iyi bir hesap yapması gerekir. Konut kredisi alırken aranan gelir şartları şunlardır:

  • Kredi notunun en az 1100 olması gerekir.
  • Müşterinin fazla borçlu ve batık görünmemesi gerekir.
  • Ailenin gelirinin temel ihtiyaçları çıkardıktan sonra aylık ödemelere yetmesi gerekir.
  • Gelir hesaplaması yapılırken şayet kredi alacak kişinin ek gelirleri varsa belgelendirmesi istenir.

Bütün gelirler eklenerek hesaplama yapılarak verilecek kredi tutarı belirlenir. En uygun konut kredisi, faiz, peşinat gibi işlerle uğraşmak istemeyenler için Katılımevim alternatifi de bulunmaktadır.

En Fazla Ne Kadar Kredi Alınabilir?

Yüksek miktarda kira ödeyenler için konut kredisi almak makul gelmektedir. Kredi alıp kendi evinde otururken kira bedelinin üzerine belki bir miktar daha ekleyip ev sahibi olma güzel bir hesaptır. Fakat konut kredisi alırken bazı sınırlandırmalar olduğu ve ek maliyet kalemleri olduğu unutulmamalıdır.

Kişinin alabileceği kredi hesaplamaları yapılırken;

  1. Kişinin aylık maaşı, düzenli gelen ek geliri ve kira bedellerinin toplamı
  2. Alınacak evin ekspertiz değeri dikkate alınır.

İki hususun birlikte dikkate alınması neticesinde kişiye alabileceği miktar çıkarılır. Ziraat bankası konut kredisi geri ödemelerinde faiz oranları, vade farkı ve diğer maliyet kalemleri eklemektedir.

katilimevim-sabit-reklam