Nevşehir covid-19 sebebiyle turizm sektöründe oluşan tıkanmalardan dolayı şehir olarak etkilenmiş bir ilimizdir. Yerel halk nüfusun azlığı ve nüfus çoğunluğunun kırsala yayılması neticesinde oluşan bu salgından çok fazla etkilenmemiştir diyebiliriz. Bu sebeple Nevşehir’de konut fiyatları çok artmamıştır. Anadolu’nun göbeğinde ki geniş kırlara yayılmış olan bu şehirde halkın refahının yüksek olduğu görülmektedir.

Ama her ilimiz kadar Nevşehir halkı da yaşanan salgından dolayı işsizliğin artması ve turizmin kesilmesi neticesinde ekonomik açıdan darbe almıştır. Onun dışında köylerde müstakil evlerde yaşamak bu halk için büyük avantaj olmuştur. Bu ilde bulunan doğal yapıların içinin oyulmasıyla ortaya çıkan evler de bu covid-19 sürecinde halkın konforlu ve rahat yaşamasına destek sağlamıştır.

Doğal Güzelliklerin Arasında Yaşamanın Avantajı

Kalabalık olmayan ve doğal güzelliklerin içinde bulunan şehirde, kişilere bu sürecin daha az psikolojik hasar verdiğini söyleyebiliriz. Zaten kendi arazisi kendi çiftliği olan halk, bu süreçte hayatlarına kaldığı yerden devam edebilmek için gereken desteği yine kendi içlerinde bulabilmiştir. Konut satış fiyatlarında olan artış bu il için yüzde 2 civarındadır.

Bu da oldukça düşük bir orandır diyebiliriz. Yani buradan çıkarabileceğimiz sonuç; halk şehir içinde ki büyük binalardan ziyade kendilerine ait arazilerde yada kırsal alanlarda bulunan müstakil köy evlerinde yaşıyor. Boğucu şehir hayatı koşullarından uzakta doğa ile baş başa bir ev sahibi olmak neticesinde gelen avantajlar salgın zamanında da devam ediyor gibi görünmektedir.

Küçük Şehirlerde Yaşam Kurmak

Bu salgın süreci göstermiştir ki büyük şehirler insanların konforundan çok insanların hayatlarını idame ettirmeleri için tasarlanmış yapılardan oluşmaktadır. Büyük şehirlerde ev almak maddi olarak yüksek imkanlar getirse de mekanlar uzun süre dışarı çıkılmaması durumunda insanlara yetmemektedir. Küçük şehirler ise içinde insanların gerek duyduğu pek çok şeyi insana verirken, kırsal hayatı da içinde barındırdığı için konforu da yanında getiriyor.

Bunun farkına varan insanlarda gözlerini büyük şehirlerden ziyade daha küçük şehirlere çevirmiştir. Buralardan ucuz ve hesaplı satılık ev bulup yeni ve refahı yüksek bir hayata başlamak ileride oluşacak durumlar için şimdiden bir önlem olarak değerlendirilebilir. Huzurlu ve rahat bir hayata başlamak için bir adım atmanız belki de sizin ilerde ki yaşamınızı daha mutlu geçirmenizi sağlayacak.

katilimevim-sabit-reklam