Korona Virüs adlı salgın tüm dünyayı etkisine aldığı gibi ülkemizde de büyük etkiler yaratmıştır. Pek çok sektör bu salgın hastalıktan nasibini almıştır. Konut sektörü bunların başında gelmektedir. Özellikle Niğde gibi gelişme gösteren bir ilimizde sahibinden satılık ilanları artış göstermektedir. Karantina günlerinde birçok kişi evlerinde kalarak beklemek zorunda kalmıştır. Bu zorunla evde kalma süresince insanların ev sahibi olmak düşüncelerinde birtakım değişiklikler olmuştur.

Artık insanlar daha geniş bir balkona sahip evlerde oturmayı tercih ediyorlar. Bu sebeple konut fiyatları geniş balkonlu evlerde belirli bir oranda artış göstermiştir. Bunun gibi bahçesi bulunan evler de yaklaşık olarak %15 ile %30 arasında artışa geçmiştir. Yeni başlayacak olan konut projelerinde de belirli oranlarda değişimler düşünülmektedir. Daha fazla yeşil alanların olduğu siteler, geniş balkonu olan daireler gibi değişiklikler virüsten sonraki dönemde hayatımızda yer almaktadır.

Konut Sektöründeki Değişimler ile Salgından Sonra Niğde

 Salgının varlığı ile birlikte hayatımızdaki pek çok şey gibi konut sektöründe de birtakım değişiklikler meydana gelmiştir. İnsanlarımız artık eksi alışkanlıklarını bir tarafa bırakarak önce sağlık şeklinde düşünmektedir. Ev fiyatları salgın sonrası bir miktar daha artış göstermiştir. Bazı insanlar karantina günlerinde işyerlerini kapatmak zorunda kalmışlardır. Sermayesi yeterli olmayanlar ya işyerlerini veya evlerini satma yoluna gitmişlerdir. Bu sebeple ekonomik olarak zor duruma düşenler şimdilerde tekrar toparlanma yoluna gidiyorlar.

Konut projelerinde söz sahibi olan büyük firmalar Niğde gibi gelişen bir ilimizde pek çok farklı proje hayata geçirmişlerdir. Taksitle ev almak düşüncesinde olan müşterileri için cazip kampanyalar hayata geçiriyorlar. Bir miktar peşinat verdikten sonra geri kalanını kendi bünyelerinde aylara bölerek ödemelerde kolaylık sunuyorlar. Böylelikle projelerini faizsiz ev almak isteyenler için bulunmaz bir nimet haline getiriyorlar.

Salgının Konut Fiyatlarındaki Değişim Oranları ve Niğde’ye Yansımaları

 Yapılan araştırmalar salgının etkisini yaşayan özellikle Niğde gibi nüfus oranı düşük kentlerimizde konut kredisi kullanma oranlarının artış gösterdiğini bildiriyor. Bunun başlıca sebeplerinden birisi insanların kalabalık kentlerden daha sakin olan küçük kentlere yerleşmesidir. Salgının en büyük etkilerini konut sektörü göstermiştir.

Ev kredisi kullanacak olanlara bankaların yapmış oldukları faiz indirimleri adeta ilaç gibi gelmektedir. Bir ev alma niyetinde olanlar öncelikle sahibinden satılık olan evlere yönelmektedir. İstedikleri gibi bir konut bulunca da bankaya başvurarak kredi işlemlerini başlatmaktadırlar. Niğde’de konut fiyatları ortalama %15 ile %30 arasında artış göstermiştir. Salgının etkili olduğu konut sektörü bu konuda nasibini almış görünüyor.

katilimevim-sabit-reklam