COVID-19 salgınıyla birlikte bütün dünyada ekonomik açıdan çeşitli zorluklar meydana gelmiştir. Birçok fabrika, şirket ve mağazalar işlerini ertelemek zorunda kalırken, hükümetler de devlet bütçelerinden vatandaşlarına para yardımında bulunmuştur. Ülkemiz de Mart ayından itibaren pandemi koşullarıyla mücadele etmiş, vakaların azalmasıyla birlikte Haziran ayından beri normalleşme sürecine girilmiş bulunmaktadır.

Ancak hem pandemi hem normalleşme sürecinde birçok sektördeki fiyatlar çok yüksek oranlarda oynamıştır. Konut sektörü de bu dalgalanmalardan payını almış, konut fiyatları tersine doğru yükselmiştir. Ülkemizin genelinde de olduğu gibi Ordu’da da fiyatlarartmış, ev sahibi olmak zorlaşmıştır. Satılık ev ve sahibinden ev ilan sayıları artmasına karşın satışların sayısı azalmıştır.

Ordu’da Salgından Sonra Konut Satış Fiyatı Neden Artmıştır?

Bu artışların kaynağının sebebi Korona virüs salgınıyla alakalıdır. Ancak Ordu’nun vaka sayıları açısından az olması nedeniyle, özellikle İç Anadolu’daki yüksek nüfuslu şehirlerden Ordu’ya dair talep artmıştır. Ekonominin en temel kuralına bağlı olarak, bir mala talep aniden arttığında fiyatlar da yükselmektedir.

Ordu’da coğrafi olarak evlerin birbirinden uzak inşa edilmesi nedeniyle, salgını en az şekilde atlatmak isteyen vatandaşlar Ordu’yu tercih etmek istemektedir. Üstelik bu dönemde çeşitli amaçlarlakonut kredilerine almaya olan yönelim de dikkat çekicidir. Faizsiz evler de önemini artmıştır. Bütün bunlar hesap edildiğinde piyasadaki artışın sebepleri anlaşılmaktadır. Ancak bu dalgalanmalar yalnızca artışla alakalı değildir, çok sık olmasa da maddi zorluk çeken insanların evlerini şu dönemde ucuz fiyatlara sattıkları bilinmektedir.

Ordu’da Salgından Sonra Konut Satış Fiyatı Düşecek Mi?

Yaz ayları nedeniyle birçok ilimizden çevre illere yönelik gidiş devam etmektedir. Salgından uzak kalma veya tatil amacıyla gelen insanlar doğal olarak piyasayı hareketlendirmektedir. Bu nedenle ev fiyatları bir süre daha yüksek kalacaktır. Ancak ilerleyen aylarda salgın tamamen bittiğinde yine salgın öncesi fiyatlara dönülecektir.

Çünkü konutlar satın alındığında uzun vadeli bir yatırım için değil, kısa süreli bir salgın önlemi olarak alınmıştır. Buna bağlı olarak konutların birçoğu yeniden satışa veya taksitle ev alınmaya çıkarılacaktır. Yine salgın dönemi bittiği için ekonomik olarak bir ferahlama hissedilecek, evler ederinden de daha düşük bir fiyata satın alınabilecektir. O nedenle pandemi sürecinde acil bir ihtiyaç değilse yapmanız gereken tek şey en uygun anı beklemektir.

katilimevim-sabit-reklam