Yaşadığımız pandemi durumu dünya ekonomilerini ve iş sektörünü olumsuz yönde etkiledi. Türkiye’nin her ilinde pandemiye bağlı olarak birtakım sıkıntılar yaşanıyor. Akdeniz Bölgesi Osmaniye şehri de emlak ve gayrimenkul piyasasındaki durağanlıktan nasibini almış durumda. Adana gibi büyük bir şehre yakınlığı ile bilinen Osmaniye’de konut fiyatları metropol şehirlerdeki kadar ses getirmemiş olsa da Türkiye geneli bir fiyat artışı söz konusu. Bu da ev almak isteyenlere alternatif yöntemler geliştirdi. Bu yöntemlere örnek olarak taksitle ev imkanı sunan Katılımevim örnek verilebilir.

Osmaniye’de Salgın Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiledi?

2020 yılı itibarı ile tüm dünyayı etkisi altına alan küresel bir pandemi ile savaşmaktayız. Pandemi yılın ilk aylarında ilk olarak Çin’de görüldükten sonra diğer ülkelerde de görülmeye başlandı. Ülkemizde ilk görülmesi ise mart ayında oldu. Mart ayında eğitim öğretime ara verilmesi ile birlikte ekonomik olumsuzluklar kendini göstermeye başladı.

Daha sonra ise giderek yayılan Covid19 ile iş yerleri, dükkanlar ve diğer ekonomik iş kolları sokağa çıkma kısıtlaması ile ciddi oranda sıkıntılar yaşadı. Bu sektörlerden bir tanesi de gayrimenkul ve emlak sektörü oldu. Birkaç ay süren durgunluk dönemi ardından şehirlerarası ulaşımın açılmasıyla birlikte pekçok kişi yazlık ve müstakil evlere yöneldi. Uzun süren evde kalma süreci ve yaz tatilinin de beraberinde gelmesiyle ev fiyatları artış gösterdi.

Osmaniye’de Konut Satış Fiyatları Düşecek Mi ?

Yaşadığımız küresel pandemi ile birçok sektör ve devlet ekonomileri olumsuz etkilendi. Bu sektörlerden en çok etkilenen emlak piyasası ve gayrimenkul piyasası durgun dönemler yaşadı. Ülke gündemi virüse odaklı işlemeye başlayınca bankalar tarafından uzun bir süre konut kredisine yönelik faiz değerlendirmesi ve yeni ilanlar yapılmadı. Bu da akıllara herkesin merak ettiği o soruyu getirdi.

Salgının seyrinin olumlu gitmesi ile konut fiyatları bazında bir değişiklik olacak mı? Konut fiyatlarına yönelik kısa bir tura çıktığımızda fiyatların 2016 yılından beri yükselmeye devam ettiğini görmekteyiz. Ekonominin de giderek kötüye gitmesi ve dolar kurunun yükselmesiyle ev kredisi de bu olumsuzluklardan nasibini aldı.

Satılık ev fiyatları yükselme ivmesini koruyacak gibi görünüyor. Fakat kesin sonuçlar için piyasa güncel olarak takip edilmelidir. Merkez bankasının verileri doğrultusunda ikinci el konut fiyatları aynı ivmede devam edebilir.

katilimevim-sabit-reklam