Peşinat derdi olmadan ev sahibi olmak isteyenlerin kredisiz yöntemleri tercih etmeleri gerekmektedir. Bankalar konut kredisi verirken alınacak evin maliyetinin yüzde 20 ila 25’ini peşinat olarak talep etmektedir. Birikimi olmayanlar için bankalardan konut kredisi alarak taksitle ev alma hayali suya düşmektedir. Aslında birkaç adımla ev parasının tamamı bankadan kredi olarak çekilebilir. Uğraşmak istemeyenler kredisiz ev alma yöntemlerine yönelir.

Katılım bankalarından alınan konut kredisiz faizsiz ev almak için uygundur. Fakat finans kurumları da kredi verirken peşinat istemektedir. Aslında peşinat aylık taksitleri düşürerek ödeme kolaylığı sağlar. Fakat yaşam telaşı içinde birikim yapamayanlar için bu durum pek cezbedici değildir. Kiracıya ev almayı kolaylaştıran diğer yöntemler tek tek incelenip aile bütçesine en uygun olana karar verilmelidir.

Senetle Alınan Evde Faiz Olur mu?

Peşinatsız denilince senetle ev almak akla pek gelmez. Bunun nedeni senetle ev satışı yapan inşaat şirketlerinin veya diğer aracı kurumların peşinat istemesidir. Günümüzde inşaat sektörü bir dar boğazdan geçmektedir. Sıkıntılı süreci kolaylıkla atlatmak isteyen şirketler kiradan kurtulmak isteyenlere yardımcı olmaktadır. Senetle satışta istenen peşinatı almazlar. Fakat kendinin de zarara uğramaması için peşinatın üzerine biraz daha ekleyerek aylık taksitlere böler.

İnşaat şirketlerin peşinat için yaptıkları bu işlem her iki tarafı da memnun etmektedir. Kiracı etrafındakilerin taksitle ev al tavsiyelerini yerine getirirken şirket de elindeki daireyi satmış olur. Senetle ev almak hususunda şirketin güvenilir olması maddi mağduriyet yaşamama adına çok ama çok önemlidir. Ayrıca senetlerin toplu olması değil aylık olması dikkat edilecek diğer husustur.

Ev Sahibi Yapan Altın Günü

Annelerimizden gördüğümüz ve bildiğimiz bir altın günü anlayışı vardır. Altın gününde çok sayıda kişi her ay topladıkları parayı kura ile belirledikleri kişiye verirler. Katılan herkese toplu parası teslim edilinceye kadar güne devam edilir. Yardımlaşmaya dayanan gün mantığı peşinatsız ev almaya çok uygundur. Bunun farkına varan girişimciler altın gününü geliştirmiş ve kurumsallaştırmıştır. Peşinatsız faizsiz kira öder gibi ev sahibi olmak isteyenlere uyarlanmıştır.

Bankların şartları ile uğraşmak zorunda bırakmayan bu kurumlar Kredisiz ev almak isteyenlere hitap etmektedir. Her ay noter huzurunda çekilen kura ile bir kişi istediği yerden satın alarak ev sahibi olur.

katilimevim-sabit-reklam