Maddi birikimi olmayan ama ev sahibi olmak isteyen kişiler ya da maddi birikimi olup bu birikimlerini ev almada kullanmak istemeyen kişiler peşinat vermeden ev alınabilecek seçenekleri değerlendirirler. Kiradan kurtulmak için ev alma düşüncesinde olanlar hem kira ödeyip hem de maddi birikim yapamamaktadırlar. Ev almak isteyenler faizsiz ev almak için alternatifleri değerlendirirler.

Peşinatsız Ev Alma Seçenekleri

Katılımevim gibi finans kuruluşları peşinatsız ev almak isteyenlerin ilk tercihi olmaktadır. Ev alıp kendi evinde mutlu huzurlu yaşamak isteyen kişileri bir araya toplayan bu sistemde kişiler her ay taksit öder gibi para toplarlar ve her ay toplanan para ile bu kişilerden biri ev sahibi olur. Hangi ay hangi kişinin ev sahibi olacağına noter huzurunda yapılan çekilişle karar verilir. Kira öder gibi ödemelerle bu sistem ile birçok kişi ev sahibi olmuştur. Aynı istek ve aynı düşüncede olan kişilerin bir araya gelmesi de bu sistemde güzel bir sinerji oluşturmaktadır.

Başta büyük inşaat firmaları ve müteahhit firmalar yaptıkları konut projelerindeki konutları satabilmek için farklı ödeme seçeneklerinin bulunduğu kampanyalar yapmaktadırlar. Bu kampanyalardan bir de peşinat olmadan taksitlerle ev sahibi olmaktır. Peşinat ödenmeden ev sahibi olabilecek olan ödeme seçeneklerinde taksit vadeleri uzun olmakla beraber taksit tutarları da peşinat ödenen ödeme seçeneklerine göre daha fazla tutardadır.

Kiracıya ev sahibi oma fırsatı sunan başka bir alternatif devlet destekli konut projeleridir. Toplu Konu İdaresi (TOKİ) tarafından özellikle büyük şehirlerde yapılan konutlarda özellikle dar gelirli vatandaşların ev sahibi olmaları hedeflenmektedir. Taksitle ev alma düşüncesinde olan vatandaşlar piyasadaki taksitlerden daha düşük taksitleri olan TOKİ projelerinden ev sahibi olmaktadırlar.

Konut Kredisi ile Peşinatsız Ev Almak Mümkün mü?

Ev alırken konut kredisi kullanılacağı zaman elimizde bir miktar peşinatın bulunması gerekmektedir. Satın alınacak evin ekspertiz değerinin yüzde 75 ya da yüzde 80’ine denk gelen tutar kadar konut kredisi kullandırılır. Bu orandan kalan tutarı konut kredisi dışında bir finansman seçeneği ile tamamlamamız gerekir. Bu sebeple peşinat ödemeden ev alabilmek için kredisiz ev alma seçeneklerine yönelme olmaktadır.

katilimevim-sabit-reklam