Kiraya verip kira geliri elde etmek amaçlı da olsa kiradan kurtulup kendi evinde oturup amaçlı da olsa ev almaya karar verildiğinde ilk olarak ev finansmanını nasıl sağlayacağımızı çözmemiz gerekmektedir. Ev sahibi olma sürecine girdiğimizde ilk akla gelen bankadan konut kredisi almaktır. Konut kredisi faiz oranlarını yüksek olması konut kredisi geri ödemesinin yüksek tutarlarda olmasına yol açar. Ayrıca konut kredisi kullanırken konut kredisi tutarı alınacak evin ekspertiz değerinin yüzde 80’i ile sınırlı olmaktadır. Peşinatsız ev ve faizsiz ev almak isteyen kişiler konut kredisinden uzak durmaktadırlar.

Peşinatsız Ev Satışı Yapan Yerler

Konut kredisi kullanmayıp konut kredisi dışında finansman seçenekleri ile ev almak isteyen kişilere Katılımevim başta olmak üzere finans kuruluşları destek olmaktadır. Kira öder gibi ödemelerle konut almak isteyen kişiler bir araya gelip her ay gruptaki her kişi belli tutarlarda ödeme yapar ve her ay bir ev parası toplanır. Toplanan bu ev parası ile gruptaki bir kişiye ev alınır. Ev alınacak kişi noter huzurunda yapılan çekilişle belirlenir. Gruptaki herkes ev sahibi olur. Bu sistemde peşinat ödenmemesi sebebiyle birçok kişi bütçesini zorlamadan ev sahibi olabilmektedir. Taksitle ev alma düşüncesiyle bir araya gelen kişiler hem güzel bir sinerji oluşturmakta hem de ev sahibi olmaktadırlar.

Kentsel dönüşüm projeleri ve büyük konut projeleri yapan inşaat şirketleri de yaptıkları evlerin satışını yapabilmek için senetle ev satışı yapmaktadırlar. Durgun olan konut piyasasını hareketlendirip ev satışlarını arttırmak için farklı ödeme seçenekleri ile konut kampanyaları yapmaktadırlar. Özellikle yeni yapılmış sıfır ev almak isteyen kişiler inşaat şirketlerinin kampanyalarından faydalanmakta ve kredisiz ev sahibi olmaktadırlar.

Devlet Desteği ile Ev Alabilmek

Devlet kurumu olan Toplu Konut İdaresi (TOKİ) özellikle dar gelirli vatandaşların ev sahibi olabilmeleri için konut projeleri inşa etmektedirler. Bu projelerdeki konutlar düşük taksitlerle satılmaktadır. Dar gelirli olup ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar için TOKİ’nin yaptığı konutlar bulunmaz fırsattır. Kiradan kurtulmak ve kendi evinde mutlu huzurlu yaşamak isteyen birçok vatandaş TOKİ sayesinde ev sahibi olmuştur. TOKİ bu konutları büyükşehirler başta olmak üzere birçok şehirde yapmaktadır.

katilimevim-sabit-reklam