Özellikle maaşlı çalışan kesimin çalışma hayatı boyunca gerçekleştirmek istediği en büyük dileği ev sahibi olmak ve kendi evinde mutlu huzurlu yaşamaktır. Eğer maddi birikimi var ise bu dileğini daha kolay gerçekleştirir. Maddi birikimi yoksa peşinatsız ev alma seçeneklerinden birini değerlendirmesi gerekir.

Peşinatsız Ev Nasıl Alınır?

Banka dışındaki finans kuruluşları kredisiz ev alma konusunda destek olarak birçok kişiyi ev sahibi yapmışlardır. Bu sektörün en köklü ve güvenilir kuruluşu olan Katılımevim gibi finans kuruluşları taksitle ev alma düşüncesinde olan birçok kişiyi bir araya getirip ev sahibi yapmaktadır. Farklı ev alma modelleri olan bu finans kuruluşlarında en çok tercih edilen yöntem çekiliş yöntemidir. Çekiliş yönteminde kira öder gibi ödemelerle ev sahibi olmayı düşünen kişiler bir araya gelir ve her ay belli bir tutarda para toplarlar.

Toplanan para bir ev almaya yetecek kadardır ve her ay çekilişle gruptan bir kişiye bu parayla ev alınır. Örnek vermek gerekirse, grupta 50 kişi olduğunu düşünelim. 50 kişi her ay 1000 TL vermektedir ve her ay 50 bin TL toplanır. 50 bin TL ile 50 işinin arasından her ay kura çekilip çıkan kişinin istediği evi alması sağlanır. Grubun yarısı ev sahibi olduktan sonra yani 25. aydan itibaren grubun diğer yarısı yani ev sahibi olamayan yarısı da ev sahibi olur. Yani gruptaki herkesin ev sahibi olması için 50 ay beklenmez. Annelerimin altın günü mantığı ile işleyen bu sistemde kiradan kurtulmak isteyen birçok kişi ev sahibi olmuştur.

Geçmiş zamanlarda özellikle ticarette çok kullanılan senetle alışveriş günümüzde popülaritesini yitirse de ev satışlarında tekrar gündeme gelmiştir. Senetle ev satışı konut kredisi kullanmak istemeyenlere alternatif olmuş ve konut kredisi kullanmadan da ev sahibi olma fırsatı vermiştir.

Katılım Payı Nedir?

Banka dışındaki finans kuruluşları aracılığı ile ev finansmanı sağlarken sisteme giriş yapılırken katılım payı yatırılmaktadır. Konut kredisi kullanırken alınan masraf kalemlerine göre çok az miktarda olan katılım payı bütçeyi zorlamayacak tutardadır. Kiracıya ev sahibi olma fırsatı sağlayan bu sistemde katılım payı faizsiz ev sahibi olmanın gereğidir.

katilimevim-sabit-reklam