Ev almak istiyorum diyenleri en çok zorlayan konu peşinattır. Ülkemizde farklı yollarla ev sahibi olmak mümkündür. Ancak ev alma konusunda karlı çıkmak için her zaman peşinata ihtiyaç vardır. Ev almak için konut kredisinde evin tamamı kredi olarak verilmemektedir. İnşaat firmaları aracılığı ile ev alınmak istendiği zaman yine belli bir miktar peşinat veya tapulu mal varlığı gerekmektedir. Ülkemizde ev alma konusunda yardımcı olan kuruluşlar yine ilk başta küçük bir miktar peşinat talep etmektedir. Evim olsun diyenleri yakından ilgilendiren peşinat derdinin çözümü her zaman merak konusudur. Ev almanın kolay yolları merak edilen diğer bir konudur.

Peşinatsız Ev Almak İçin

Bankadan konut kredisi çekerek ev almak isteyenler ve peşinat derdini düşünenler için bankalar yardımcı olabilmektedir. Bankaların verdiği konut kredilerinde evin gerçek değeri önemlidir. Çünkü bankalar evin değerinin %70’lik kısmını kredi olarak vermektedir. Evin değerini belirlemek için banka eksper raporu istemektedir.

Eksper raporu yine bankanın görevlendirdiği eksper şirketi aracılığı ile düzenlenmektedir. Satın alınmak istenen evin değeri eksper raporunda normal değerinden yüksek gösterildiği zaman evin tamamına kredi çekmek mümkündür. Kiracıya ev imkanı sunan banka kredilerini kira öder gibi taksitle ödemek mümkündür. Kredinin aylık ödemeleri kira miktarından biraz fazla çıkmaktadır. Aylık ödenecek miktarın belirlenmesinde evin değeri ve kredi faiz oranları önemlidir.

Kiradan Kurtulmak İçin Ev Almak

Birikimi olmayan insanlar taksitle ev alma yoluna başvurmaktadır. Banka aracılığı ile ev almak isteyenlerin peşinatsız ev için ipotek göstermesi gerekmektedir. Gösterilen malvarlığı evin tamamın kredi çıkma olanağını arttırmaktadır. Peşinat derdinden kurtulmanın diğer bir yolu ihtiyaç kredisidir. Talep edilen konut kredisine ek olarak ihtiyaç kredisi adı altında çekilen ikinci bir kredi peşinat derdini ortadan kaldırmaktadır.

Ev almak isteyen kişi sadece tek bir yere borçlanmaktadır. Aylık düzenli ödeme halinde kiracı bir insan kendi evinin sahibi olmaktadır. Kiradan kurtulmak için birçok insan çaba sarf etmektedir. Her geçen gün artan kira oranları pahalılaşan hayatla bir araya geldiği zaman insanların normal yaşamlarını sürdürmeleri daha da zorlaşmaktadır.

katilimevim-sabit-reklam