Kirada oturanlar hem her ay kira ödemekten kurtulmak hem de kendi evlerinde rahat ve huzurlu yaşamak için ev sahibi olmak istemektedirler. Kiradan kurtulmak ve kendi sahip olduğu evde oturmak kişilerin gelecek için yaptığı planlarda en önemli yeri tutmaktadır. Sadece kirada oturan kişiler değil kendi evinde oturan kişiler de yatırım amaçlı olarak, aldıkları evi kiraya vererek kira geliri için ev almayı düşünürler. Bütün bunlar düşünülürken yapılacak hesaplamalar sizi karlı çıkaracak şekilde yapılmalıdır.

Ev Alırken Finansman Nasıl Sağlanır

Maddi birikimi olmayan kişiler için kira öder gibi ev almak için finansman sağlayan seçenekler arasında ilk sırda bankla konut kredisi vardır. Ama konut kredisinde vade uzun olsa da faiz oranı yüksekliği ev alacak kişileri kredisiz ev alma ve senetle ev alma seçeneklerine yönlendirir. Banka konut kredisi kullanmadan ev sahibi olmak isteyen kişiler için banka dışında finansman sağlayan ve peşinatsız ev satışı yapan finans kuruluşları vardır. Annelerimizin yaptığı altın günü mantığı ile işleyen bu sistemde ev alacak kişilerin bir araya gelir ve her ay para toplayarak noter huzurunda yapılan çekilişle çıkan kişiye ev alınır.  Bu sistem ile birçok kişi kendi evini almış ve kendi evinde rahat ve huzurlu yaşamaktadır.

Peşinatsız Ev Kredisi Almanın Avantajları

Ev alırken en çok tercih edilen peşinatsız ev almanın özellikle bankadan konut kredisi kullanımına göre maddi avantaj başta olmak üzere avantajları vardır.

  • Bankadan konut kredisi kullanırken kredi dosya masrafı, hayat sigortası, ekspertiz masrafı başta olmak üzere birçok masraf çıkmaktadır. Zaten bir borç yükünün altına girildiği bu dönemde bu masraflar ev alacak kişiyi zorlamaktadır. Katılımevim başta olmak üzere senetle ev satışı yapan yerlerde masraf olmamakta, sadece katılım payı olarak bir ödeme yapılmaktadır. Katılım payı da banka konut kredisindeki masraflardan çok düşük bir tutar olup, taksitle ev alma sürecinde olan kişiyi zorlamayacak bir tutardır.
  • Senetle ev alırken evrak prosedürü de yok denecek kadar azdır. Bankadan konut kredisi kullanırken (maaş bordrosu, ikametgâh belgesi, alınacak ev ile ilgili belgeler vs.) çok fazla evrak istenmektedir. Bu da zaman kaybına yol açmaktadır.
  • Katılımevim gibi senetle ev satışı yapan finansman kuruluşları aracılığı ile ev sahibi olacak kişilerin bir araya gelmesi, aynı istekteki kişilerin bir araya gelmesi ile güzel bir sinerji oluşturur.
katilimevim-sabit-reklam