Kirada oturan kişiler her ay kira vermemek için kirada oturmayan kişiler de kiraya verip kira geliri elde etmek için almayı düşünürler. Taksitle ev alma planı yapanlar için ev sahibi olmak sadece taksit ödeme ile bitmemektedir. Bazı ev finansman seçeneklerinde evin değerinin tamamına finansman desteği sağlanamaz. Peşinatsız ev almak isteyenler farklı finansman seçenekleri ile ev alma seçeneğini seçerler.

Peşinat Vermeden Nasıl Ev Sahibi Olunur

Ev alırken herhangi bir peşinat vermek istemiyorsak Katılımevim gibi ev finansmanı sağlayan finans kuruluşlarından destek alabiliriz. Ev alırken birden fazla sistem ile konut sahibi olmak isteyenlere destek verilir. En çok tercih edilen sistem çekiliş sistemi/kura sistemidir. Çekiliş sisteminde kira öder gibi ev sahibi olmak isteyen kişiler bir araya gelip bir ev alma grubu oluştururlar. Gruptaki kişiler her ay belli bir tutarda para toplarlar.

Her ay bu toplanan para bir ev alınabilecek tutardadır ve bu para ile her ay bir ev alınır. Alınan ev gruptaki bir kişiye verilir. Evin verileceği kişi noter huzurunda yapılan çekilişle belirlenir. Peşinat ödemeden faizsiz ev sahibi olmak isteyen kişilerin bir araya gelmesiyle oluşan sistemde her ay bir kişi ev sahibi olur. Alınan evin hangi semtte hangi mahallede olacağını evi alacak olan çekilişte çıkan kişi belirler.

Konut projeleri yapan inşaat şirketleri ve müteahhit firmalar da hem konut satışlarını arttırıp konut piyasasını hareketlendirmek hem de senetle ev sahibi olmak isteyenleri ev sahibi yapmak için peşinatsız ev satışı yapmaktadırlar. Kiradan kurtulmak isteyenler için inşaat şirketleri de ev finansmanı sağlayan alternatiftir.

Peşinatsız Ev Alırken Hangi Evraklar Gereklidir

Banka dışındaki finans kuruluşları aracılığı ile kredisiz ev alma sırasında konut kredisine göre oldukça az evrak prosedürü vardır. Bankadan konut kredisi kullanırken ikametgâh belgesi, maaş belgesi başta olmak üzere çok fazla evrak istenmektedir. Finans kuruluşu aracılığı ile ev almak isteyenlerin bu evrak prosedürü ile zaman kaybetmelerine gerek kalmadan sadece nüfus cüzdanı ile işlem yapılabilmektedir. Zaman bakımından büyük avantaj sağlayan az evrak istenmesi konut kredisine sıcak bakılmamasının bir sebebidir.

katilimevim-sabit-reklam