Türk milleti geleceğe yatırım yapmasını çok sevmektedir. Ev almak geleceğe en güzel yatırım araçlarından biri olduğundan herkes en az bir tane ev almanın derdine düşer. Her ay kira ödeyip elinde tutulur maddi bir şey kalmayanlar için ev sahibi olmak çok önemlidir. Birkaç yıl kirada kalmak problem olmamaktadır. Fakat yıllar boyunca her ay evin gelirinin büyük bir kısmını kiraya yatırmak ciddi anlamda ekonomik rahatsızlık vermektedir.

Zor ve zahmetli de olsa kiradan kurtulmak ve geleceğe yatırım yapmak için ev alınmalıdır. Eskiden beri ev almanın en kolay yolu Taksitle ev alma olup ev sahibi olmuş olanların genellikle hepsi tarafından tercih edilmiştir. Taksit olduğunda Kira öder gibi ödeme yapıldığından bütçeyi çok sarsmamaktadır.

Kredi İle Ev Almak Doğru Karar mı?

Uzun süre kirada oturmanın derdiyle yakınanlara verilen akıl genellikle taksitle ev al olur. Taksit denilince ilk akla gelen konut kredisi almaktır. Her ay kiracıya ev için ödeme yapmak kiradan alışkın olduğundan zorlayıcı gelmemektedir. Tabi kira ile kredi ödemesinin bir arada olmaması şartı ile kolay gelir. Bankalardan konut kredisi alarak ev sahibi olmak çok fazla kullanılan bir yoldur.

Aylık taksitlerle ödeme yapıldığından konut kredisi makul gelebilir. Fakat kredi almadan önce;

  • Evin yüzde 25’i kadarının peşinat olarak hazırlanması gerektiği
  • Konut kredisi faizlerinin günümüzde çok yükseldiği
  • İnşaat sektöründe fiyatların tavan yaptığı unutulmamalıdır.

Birikimi olmayıp kiradan kurtulmak isteyenler için bankadan konut kredisi alması zorlaşır. Peşinatsız ev almak için konut kredilerinin doğru yöntem olmadığını ifade etmek lazımdır.

Peşinatsız Konut Kredisi Almanın Yolu

Günümüzde kredisiz ev almak için çeşitli yollar vardır.  Senetle ev almak bu yollardan birisidir. Bu yolları denemek yerine ısrarla konut kredisi almak isteyenler olabilir. Birikimi olmadığı halde konut kredisinde ısrar edenlere birkaç yöntem söylemek mümkündür. Peşinatı olmayan kişi veya eşi, evin peşinatına denk gelen miktarı ihtiyaç kredisi çekebilir. Genellikle eşin çekmesi tavsiye edilir.

Banka konut kredisi verirken satın alınan eve ipotek koyar. Peşinatı olmayanlardan ise farklı bir gayrimenkulü ipotek göstermesini ister. İki ipotek senediyle peşinatsız konut kredisi alınabilir. Ayrıca ekspertizin evin fiyatını peşinata denk gelecek oranda yüksek göstermesi de seçenek olarak değerlendirilebilir. Nasıl olursa olsun kredide faiz vardır. Faizsiz ev almak isteyenler farklı alternatifleri düşünmelidir.

katilimevim-sabit-reklam