Ev sahibi olmak her kiracının hayalidir. Kiracıya ev satın alması için çeşitli seçenekler sunulmaktadır. Bu seçeneklerden bazıları evin fiyatının bir kısmını peşinat olarak talep ederken bazıları peşinatsız ev almayı mümkün kılmaktadır. Günümüzün yaşam şartlarında birikim yapmak zor olduğundan kiradan kurtulmak isteyenlerin büyük çoğunluğu peşinatsız yöntemleri tercih etmektedir. Kiracılar peşinatsız olmasından daha çok taksitli almayı tercih etmektedir. Bunun nedeni her ay kira ödemeye alışık olduklarından aylık taksitlerin zorlayıcı olmamasıdır.

Aylık taksitle ev almak denilince ilk akla gelen yöntem konut kredisidir. Fakat konut kredisi almayı düşünen kişinin kredi notunun yüksek olması gerekir. Kredi notu yüksek olanlara bankanın sorunsuz krediyi çıkarabilmesi için alınacak evin yaklaşık %25’inin peşinat olarak verilmesi gerekir.

Taksitle Ev Almanın Hesaplanması

Kişinin taksitle ev al düşüncesine girmeden önce ne kadarlık konut alabileceğini ve peşinat hazırlayıp hazırlayamayacağını hesaplaması gerekir. Aylık gelini düşünen kişi 200 bin liralık ev almayı planlıyorsa yüzde 25’ş olan 50 bin lirayı peşinat olarak hazırlamalıdır. Taksitle ev alma rahat gibi görünse de hesaplarının doğru ve eksiksiz yapılması lazımdır.

Şayet peşinatı hazırlamayacaksa ya Kredisiz ev almayı veya farklı seçenekleri düşünmelidir. Senetle ev almada kişi krediye girmez. Senette, şirketler peşinat talep ederler. Fakat yapılan pazarlıkla peşinat alınmayabilir. Fakat senetle iş yapmak için inşaat şirketine tam güven olmalıdır. Güven hissetmeyenler peşinatı olmasa dahi konut kredisini tercih etmektedir.

Orta Gelirliye Konut Kredisi

Ülkemizde orta gelirli vatandaş sayısı çoğunlukta olduğundan ev sahibi olmak için biraz daha zahmete katlanmaları gerekmektedir. Hem geçinmek hem de ev almak için peşinat biriktirmek zorlamaktadır. Fakat yolu ve yöntemini bilenler peşinatsız kira öder gibi ev sahibi olabilir. Bankadan peşinatsız konut kredisi alabilmek için;

  • Peşinat miktarı kadar eşe ihtiyaç kredisi çektirilebilir
  • Evi fiyatı peşinat oranını karşılayacak kadar yüksek gösterilebilir.
  • Peşinatı karşılığı kadar olacak farklı bir gayrimenkul ipotek edilebilir.

Konut kredisi yukarıdaki yollar denenerek peşinatsız alınabilir. Fakat konut kredisinde faiz olduğu unutulmamalıdır.  Dini hassasiyetinden dolayı faize girmek istemeyenler Faizsiz ev alma yöntemlerini kullanmalıdır. Faizsiz ve peşinatsız ev alma yöntemleri ülkemizde son zamanlarda yaygın olarak tercih edilmektedir.

katilimevim-sabit-reklam