Karadeniz Bölgesi’nin gözde şehirlerinden biri olan Rize pandemi sürecinin iyiye gitmesiyle birlikte yayla ve müstakil evlere talebin arttığı bölgelerden biri. Pandemi süreci  Türkiye ve dünya genelinde genel dengeleri ve ekonomik iş kollarını kötü yönde etkiledi. Dükkanlar ve küçük esnaf bu olumsuz ekonomiden en çok etkilenen iş kolları oldular. Bu dönemde emlak piyasası ev almak isteyenlere online olarak hizmet sundu. Müşteriler ile görüşmelerini online uygulamalar ve ev ilanları üzerinden gerçekleştirdiler.

Rize Emlak Piyasası Salgından Nasıl Etkilendi?

Pandemi sürecinde konut fiyatları genel olarak artış göstermiş olsa da ekonomik sıkıntılar yaşayan ev sahiplerinin uygun fiyatlara evlerini satılığa çıkarması da zaman zaman görülebilir. Bu durumda ev sahibi olmak isteyenler krizi fırsata çevirebilirler. Diğer yandan evde kalma yasağının kademeli olarak kaldırılması ile birlikte uzun süre evde kalıp sıkılan halk yazlık yerlerde yazlık ve müstakil ev satın alma sürecine girdi.

Taleplerin artmasıyla birlikte ev fiyatları da artış gösterdi. Rize de yayla evleri ile meşhur olan illerimizin başında gelmektedir. Büyükşehirlerde pandemi durumunun kritik devam etmesiyle yaz ayını daha sakin yerlerde geçirmek isteyenlerin rotalarından biri de Rize’dir.

Rize Konut Satış Fiyatları Düşecek Mi?

Covid19 ile birlikte emlak piyasasında yaşanan durgunluk sonucu yaz dönemi beraberinde ekonomik hareketliliği de getirdi. Ev fiyatlarındaki yükselme her sene olduğu gibi salgın döneminde de ivmesini koruyarak devam etti. Özellikle büyükşehirlerde bu durum görülebilir olduğu gibi metropol olmayan küçük şehirler bu fiyat artışından daha az etkilenerek geçen seneki fiyatından alıcı bulan evlere şahit oldu.

Pandemi sürecinin seyrini değiştirmesi ile birlikte satılık ev arayanlar için müjdeleyici bir haber gelişti. Konut kredisi faiz oranlarının düşmesi ile birlikte kredilere yoğun bir talep oluştu. Ekonomik piyasada olumlu bir hareketlenmeye neden olan bu olay olumsuz gelişmeleri de beraberinde getirdi. Ev kredisi faiz oranlarının düşmesini fırsat bilen ev sahipleri satış fiyatlarını ortalama 50 bin kadar arttırdı. Bu durumda ev satın almak isteyenlerin fırsatçılara dikkat ederek değerlendirme ve araştırma yapması gerekli hale geldi.

katilimevim-sabit-reklam