Konut yatırımları planlanması ve maddi süreci açısından stresli ve zaman alan bir süreçtir. Özellikle yatırım amacıyla ev almak isteyenler ya da kendine ait bir evinin olmasını isteyenler için bu süreç iyi analiz edilmelidir. Pandemi sürecinin ülkemizde etkisini göstermesiyle hizmet sektörü başta olmak üzere ekonomik iş dalları olumsuz yönde etkilendi. Bu süreçte ev sahibi olmak isteyenleri ise planlarını tekrar gözden geçirmeleri gerekti. Artan enflasyon oranlarıyla artış gösteren konut fiyatları pandemi sürecinde de artma seyrini korumaya devam etti.

Değişiklik ise emlak sektörü ve gayrimenkul çalışanlarının iş düzenlerini değiştirmesi bazında gerçekleşti. Ofis ortamında çalışanlar sokağa çıkma yasaklarıyla birlikte iş düzenlerini evde online olmak üzere değiştirdi. Online ve home ofis çalışma düzenine adapte olan emlak ve gayrimenkul sektörü bu alanda ekonomik durgunluktan çok olumsuz etkilenmese de küçük esnaf türü emlakçılar için durum tam tersi oldu. Özellikle büyükşehirlerde bu değişim sıkça gözlemlenebilirken Sakarya gibi İstanbul’a yakın bir şehirde de aynı şekilde gözlemlendi.

Sakarya’da Salgının Emlak Piyasası Üzerindeki Etkileri

Pandemi sürecinde büyükşehirlerde vaka sayılarının artması ile birlikte Sakarya da sokağa çıkma yasağından etkilenen illerden oldu. İstanbul’a yakınlığı ile kritik bir konumda olan Sakarya’ da salgınla birlikte ekonomik duraklamalar yaşandı. Salgının seyrinin değişmesi ile birlikte şehirlerarası ulaşım trafiğe açıldı. Yazlık evlere olan talep de bu noktada artış gösterdi. Bununla beraber konut fiyatları seyri artış yönünde oldu.

Sakarya’da Konut Fiyatları Nasıl Değişecek?

Pandemi sürecinde konut almak isteyenler için salgının seyrinin olumlu yönde ilerlediği zamanlarda bankalar tarafından konut kredisi kapsamında birtakım düzenlemeler yaşandı. Konut kredisi kullanmak isteyenleri yakından ilgilendiren bu gelişme emlak sektöründe ses getirdi. Bunlardan belki de en çok ses getiren kredide ödenmesi gereken %20 nakit oranının %10’a düşürülmesiydi.

Ekonominin hareketlenmesini destekleyen bu girişimi birikmiş peşinatı olanlar ve pandemi sürecinden gelir düzeyinde etkilenmeyenler yararlanmaya başladılar. Bu gelişmeyle birlikte emlak ve gayrimenkul sektörü de bazı yorumlarda bulundu. Bu durum konut fiyatları konusunda herhangi bir düşüşe yol açmazken ev sahipleri bu durumu fırsat bilerek satılık ev fiyatı konusunda artışa gittiler.

katilimevim-sabit-reklam