Pandemi sürecinin ülkemizde etkisini göstermesiyle birlikte yaşam tarzlarımız değişmeye başladı. Öyle ki bu süreçte ticaret hizmeti veren firmalar ve küçük işletmeler iflas ettiler ya da ekonomik sıkıntılar yaşamaya başladılar. Ev almak isteyenler de pandemi sürecinde sokağa çıkma yasağının başlamasıyla istedikleri evi gidip göremedikleri için bu planlarını askıya almak durumunda kaldılar. Bu da emlak piyasasını olumsuz yönde etkiledi.

Samsun Karadeniz’in ortasında gelişmiş bir şehirdir. Liman kenti olarak ticari faaliyetlerin aktif olarak gerçekleştiği Samsun gayrimenkul ve emlak sektöründe duraklama yaşadı. Atakum gibi deniz kenarı ve çok rağbet gören semtlerde ev fiyatlarındaki artış ile ev sahibi olmak isteyenler pandemi sürecinin ardından ev fiyatları bazında bir düşüş beklentisine girdiler. Fakat emlak uzmanları tarafından yapılan değerlendirmeler sürecin tam tersi olacağı yönünde oldu.

Samsun Ev Fiyatları ve Pandemi Süreci

Samsun bölgesinde faaliyet gösteren emlakçılar tarafından ortak bir değerlendirme konusu var. Bu da ev satışlarının düşmesi. Ev satışlarındaki beklenen artışın olmamasının nedeni de ev sahiplerinin satılık ev düzenlemesinde fiyatları arttırması ve pandemi sürecinden dolayı birçok kişinin ekonomik sıkıntılar yaşayarak ev almak gibi büyük bir yatırım için hazır olmaması. Bu doğrultuda bankalar tarafından düzenlemeler yapılsa da fiyatların artması ile eski durum dengelenmiş oldu ve satış ivmesi kendini belirgin bir şekilde değiştirmedi.

Pandemi sürecinin önümüzdeki iki yılı aşkın bir süre boyunca devam edeceği düşünülüyor. Bu durumda emlak sektörü ve gayrimenkul piyasası da kayda değer bir gelişme gösteremeyecek gibi duruyor. Bu durumun aksine şehir merkezlerinde evlere talep olmaz iken deniz kenarı ve tatil beldeleri pandemi sürecinden yorgun çıkanlar ve sessiz sakin ev arayanların ilk tercihi oldu.

Samsun Pandemi Sürecinde Ev Sahibi Olmak

Pandemi sürecinde bankalardan gelecek olan faiz indirimleri en çok merak edilen konulardan bir tanesidir. Konut kredisi kullanmak istemeyenler ya da faiz oranlarını yüksek bulanlar, %10 peşinatı olmayanlar için alternatif yöntemler önem kazandı. Bu yöntemler arasında faiz sıkıntısı olmadan taksitle ev almak en çok tercih edilenler arasında. Katılımevim sistemi sayesinde para biriktirerek ev almak mümkün.

katilimevim-sabit-reklam