Dünya gündeminde 2020 yılı itibarı ile küresel pandemi yer edinmiş durumda. Bu global pandemi durumu sürecinde devletler ekonomilerini gözden geçirmek ve iş planlarını askıya almak durumunda kaldı. Aynı şekilde Türkiye de gündemini pandemi ile mücadeleye çevirdi. Bu da sektörel olarak ekonomileri etkileyerek sağlık alanına yoğunlaşılmasına neden oldu.

Pandemi sürecinden emlak sektörü de olumsuz etkilendi. Doğu Anadolu Bölgesi’nin Siirt ili de bu durumun olumsuz yansımalarını kamuoyu ile geçtiğimiz aylarda paylaştı. Pandemi nedeniyle evini satmak isteyenler alıcı bulamadılar ya da evlerini gezdirmek için müşteriler ile görüşmeme taraftarı olmaya karar verdiler. Bu durum sektördeki teknolojik gelişmelere neden olsa da şehir merkezlerinde ev satışları istenilen düzeyde olmadı. Ev sahibi olmak isteyenler bir kez daha düşündü.

Siirt Emlak Sektörü Pandemi Süreci

Pek çok ilde emlak sektöründeki gelişmeleri takip ederek konut fiyatları bazında azalma görmek isteyenler pandemi sürecinde bu planlarını salgın sonrasına kadar askıya aldılar. Emlak sektöründe ekonomik hareketlenme yoluna gitmek için banklar konut kredisi bazında birtakım düzenlemelere gitmiş olsa da bu durum daha çok karışıklığa yol açtı.

Nedeni ise ev sahiplerinin de ekonomik olarak olumsuz etkilenmesi ve pandemi sürecinde kiracı ve müşteri bulamamış olmalarıydı. Bu nedenle ev fiyatları artış gösterdi. Bu da hareketlenmesi beklenen gayrimenkul ve emlak sektöründe kaosa yol açtı. Pek çok görüş karmaşası yaşansa da ev fiyatları artış göstermeye devam edecek gibi görünüyor.

Siirt Pandemi Sürecinde Ev Satın Almak

Pandemi süreci şuan için olumlu devam ediyor görünse de aslında tedbirli olmayı ihmal etmemek ve ikinci dalgaya mümkün olduğunca sebebiyet vermemek gerekiyor. Bu durumun belirsizliğini yaşayan halk da ev almak gibi yatırımlarını askıya almış ya da kararsız kalmış durumda. Uzun vadeli taksitle ev almak düşünülürse bu süreç oldukça stresli ve iyi düşünülmesi gereken bir süreçtir.

Ev kredisi düşünenler kredi ödeme günlerini hesaba katarak bütçe ayarlaması dahilinde kararlarını gözden geçirmelidirler. Burada uzmanlar tarafından önerilen bir diğer durum ise piyasanın biraz daha sakinleşmesini bekleyerek, analiz ve gözlemler doğrultusunda doğru yatırım yapmak. Burada tercih ve maddi planlamalar kişilere bağlı durumlardır.

katilimevim-sabit-reklam