İnsanların en temel gereksinimlerinden bir tanesi de barınma. Öyle ya da böyle insanların başını sokacakları bir mekana gereksinimi oluyor. Günümüzde şartları elverdiğince insanlar kira ödemek yerine ev sahibi olmak yolunda adımlar atıyorlar. Zira bir kıyaslama yapıldığı zaman kiraya ödenen para ile rahatlıkla farklı yöntemler ile ev sahibi olmanın mümkün görülüyor.

Her ne kadar ev fiyatları son dönemde yükselmiş olsa da yine insanların yüksek kira ödeyip ev sahibi ile uğraşmaktansa kendi evlerinin sahibi olmaları her zaman için çok daha akılcı oluyor.  Yine de böyle bir adım atar iken çok dikkatli olmak ve iyi bir piyasa araştırması yapmak şart.

Konut Fiyatlarınını Belirleyen Unsurlar

Ev almak isteyen insanların isteyenlerin öncelikle satılık ev araştırması yaparken fiyatların neye göre şekillendiğini bilmesinde fayda var. Öncelikle olarak ister ev sahibinden alınsın, ister gayrimenkul firmaları aracılığı ile evlerin fiyatları ilk el yani 0 olması ya da ikinci el olmasına göre değişiklik gösteriyor.

Bunun yanında yine evin iç özellikleri, site içinde olup olmaması, ısınma sisteminin biçimi, Kaçıncı katta olduğu, evin bulunduğu semt, evin büyüklüğü konut fiyatları noktasında karşımıza çıkan diğer parametreler. Bir de kentten kente ev rakamları değişiklik gösterebiliyor.

Ev Alma Yöntemleri Nelerdir?

Bugün itibarıyla baktığımızda kişiler nakit para ile ev sahibi olamıyor ise o zaman karşılarına dünden bugüne çıkan en eski seçenek devlet ya da özel bankaların farklı faiz oranları sunduğu konut kredisi. Burada 240 aya kadar vade ile ev sahibi olabilmek mümkün. Lakin ev kredisi ile ev alındığında nerede ise eve ödenen rakam evin iki katına ulaşabiliyor. Bunun yerine Katılımevim gibi kuruluşlar vasıtası ile kredisiz ev alabilmek mümkün.

Böylece toplamda ödenecek olan rakam çok daha düşük oluyor. Bu da insanların cebinden daha az para çıkması demek. Kişi adeta kira öder gibi bu sistemde taksitle ev alma olanağına sahip oluyor. Yani kısaca faizsiz ev alıyor ki bu da son derece kazançlı bir yöntem. Üstelik aylık ödeyeceği rakamı da kişi bütçesine göre kendisi belirliyor.

katilimevim-sabit-reklam