Dünya çapında gözlenen pandemi nedeniyle pek çok sektör olumsuz etkilenmiştir. Daha önce yurtlar, pansiyonlar gibi insanların toplu olarak kaldığı yerlere olan rağbet de azalmıştır. Dolayısıyla pek çok kişi evde kalmanın yollarını aramaya başlamıştır. Bunun sonucu olarak ev sahibi olmak isteyen kişilerin sayısında bir artış gözlenmiştir. Ancak ev almak isteyen bireyler kendilerine verilen fiyatlardan sonra biraz tereddüt etmektedir. Çünkü salgından sonra genel olarak pek çok sektörde fiyat artışı gözlemlenmektedir.

Artış gösteren ev fiyatları da kişileri farklı yollar aramaya itmektedir. Bu yollardan bir tanesi konut kredisi çekmektir. Ancak faizle uğraşmak istemeyen kimseler kredi çekmeyi de uygun görmemektedir. Diğer bir yol ise kiralık ev bakmaktır. Satılık evlerde olduğu gibi kiralık evlerde de bir fiyat artışı olunca insanlar kararsız kalabilmektedir.

Sivas’ta Kiralık ve Satılık Evler

Salgınla birlikte Sivas’ta satılık eviçin verilen fiyatlarda bir artış görülmüştür. Sahibinden satılık evlerden daha küçük ve çok eski olanları 105.000 TL’den başlayabilirken daha yeni ve biraz büyük evler 500.000 TL veya daha fazla olabilmektedir. Tabi ki evlerin bulunduğu lokasyon da fiyatları belirlemede önemli bir kriterdir.

Kiralık evlerdeki fiyatlarda ise 500 ile 1500 TL arasında dalgalanma görülmektedir. Ancak daha merkezi ve ulaşımı kolay olan yerlerde de bu fiyatlar artış göstermektedir. Ev almayı tercih eden bazı bireyler ise taksitle ev alma metodunu benimseyerek belirli bir süre boyunca sürekli olarak para ödemeyi tercih etmektedir.

Sivas’ta Kredi İle Ev Almak

Kredi çekmeyi uygun bulmayan bazı kişiler vade farkı olmayan, faizi olmayan ancak taksit erteleme imkanı bulunan Katılımevim yöntemini benimsemektedir.

Kirada oturmak istemeyen, ev almak isteyen ancak yeterli birikimi olmadığı için çaresiz kalan kimselerin en çok başvurduğu yol olan Katılımevim kişilere bir yol açmaktadır. Faizsiz ev alıp yatırım yapmak isteyen kişiler için bir çıkış yolu olan bu metot her şehirde olduğu gibi Sivas’ta da rağbet görmektedir.

Bu yöntem ile kredisiz ev alarak katlanan borçlarla uğraşmak istemeyen kişiler hem kısa zamanda ev sahibi olmuş oluyor hem de sıkıştıkları zaman taksitlerini erteleyerek diğer ihtiyaçlarına öncelik verebiliyor.

katilimevim-sabit-reklam