2014 yılında çıkarılan ‘Finansal Tüketiciden Alınacak Ücretler Yönetmenliği’ yasası ile kredi tutarının maximum binde beşi olarak alınan ücret dosya masrafı olarak gerçekleştirilmektedir. Bunun dahilinde taşıt kredisi çekerken sigorta, ipotek ve ekspertiz masrafları dosya masraflarından hariç tutuluyor. Bunun sebebi paranın işlemi yapan kurumlara aktarılmasıdır. Kredi alınan kurumların bunda herhangi bir kar payı yoktur. Araç kredisi alırken çok da göz önünde bulundurulmasa da doya masrafının kredi maliyetini doğrudan etkileme durumu mevcuttur.

Taşıt Kredisi Dosya Masrafı Geri Alınabilir mi?

2013’ten bu yana ‘Tüketici Haklarının Korunması’ kanunu ile kredi çekerken kurumların aldığı masraf ücretlerinin ‘Haksız Şart’ kapsamında geri alınabilmektedir. Türk Ceza Kanunda; ‘Haksız Şart’ taraflar arsında dürüstlük ve adaleti sağlamayan tüketici aleyhine işleyen sözleşme şartlarıdır. Tüketici araç kredisi aldığında dosya masrafını geri alabilmek için iki yolu vardır. Kurumdan aldığı dekontla Kaymakamlık Tüketici Heyetine başvurmalı ya da e devlet üzerinden ‘ Bireysel Müşteri Hakem Heyeti Başvuru’ formunu doldurmalıdır.

En Uygun Araç Kredisi Veren Kurumlar

Kredi veren tüm kurumaların farklı politikaları vardır. Tüm kurumaların verdiği bu hizmette tüketiciye avantajlar ve dezavantajlar sunulmaktadır. Eğer en uygun araç kredisi seçmek istiyorsanız, maliyet ve aylık ödeme yapabileceğiniz miktarı hesaplamalısınız. Bunu yaptığınızda bankadan bankaya dolaşmanıza gerek kalmayacak. Çünkü tüm kurumların sitesinde taşıt kredisi hesaplama aracı bulunmaktadır. Bu araçlar sayesinde söz konusu kredinin maliyetinin ne kadar olacağını da üç aşağı beş yukarı tahmin edebilirsiniz. Yine de çok daha isabetli bilgiler edinebilmek için ilgili bankayla iletişime geçmeniz gerekecektir.

Taşıt Kredisi Alabilmek İçin Gereken Şartlar

Kişinin; 18 yaşını doldurmuş olması, SGK kaydının aktif olması ve minimum 6 aylık olması, taşıt üzerinde ipotek bulunmaması, kredi notunun yeterli seviyede olması ve aylık ödeme planının karşılayabilmesi gerekmektedir. Taşıt kredisinde bankalar en fazla 60 ay vade vermektedir.  Kredi alırken araç teminattır. Bu yüzden araç, kredi veren kurumların ipoteği altındadır. Ödenmeme durumunda kurumlar araca el koyabilir. Eğer araç kredi şartları konusundaki kriterleri eksiksiz bir şekilde yerine getirebiliyorsanız; rahatlıkla kredi alabilirsiniz.

katilimevim-sabit-reklam