Araç sahibi olmak kişiler taşıt kredileri hakkında araştırma yapmaktadır. En çok araştırılan konu ise taşıt kredisi hesaplaması nasıl yapıldığıdır. Çünkü faiz oranları nedeni ile toplam kredi maliyeti artmaktadır. Araç kredisi çekmeden önce her şey ayrıntılı bir şekilde düşünülmelidir. Başvuru sonrasında hiç beklemediğiniz bir tablo ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Teknoloji her alanda olduğu gibi kredi hesaplamasında da yardımcı olmaktadır. Taşıt kredisi hesaplama aracı ile faiz oranı, vade süresini, sıfır ya da ikinci el seçeneklerini seçerek sonuçları değerlendirebilirsiniz.

Unutulan en önemli nokta aracın değerinin belli bir oranı kadar kredi verilmesidir. Kredi sınırlandırma oranı da göz önünde bulundurulmalıdır. Dosya masrafı, sigorta ve diğer ek masraflarda hesaplama yapılırken listeye eklenmelidir.

Taşıt kredisi dendiği zaman sıfır kilometre ve ikinci el araç kredileri gelmektedir. Pek çok özelliği benzer olsa da çeşitli yönleri ile birbirlerinden ayrılmaktadırlar.

Sıfır Kilometre Bir Araç İçin Taşıt Kredisi Hesaplama

Sıfır kilometre bir araç almak istiyorsanız ve kredi çekmeyi planlıyorsunuz. 48 ay vade ve %0,96 oranında 50000 TL’lik kredi çıktığını düşünelim. Bu şartlar altında toplam kredi maliyeti 65621,58 TL olmaktadır. Aylık taksit bedeli ise 1361,91 TL olmaktadır.

Faiz oranı ile vade süresi arttıkça toplam maliyet daha da artmaktadır. Düşük faiz ve uygun vade süresi ile çekilmesi ideal bir kredi olarak değerlendirilmektedir.

İkinci El Bir Araç İçin Taşıt Kredisi Hesaplama

Satın almak istediğiniz araç sıfır kilometre almaya karar verdiğiniz. Çekmek istediğiniz 2. el araç kredisi tutarı ise 50000 TL olsun. 48 ay vade süresi belirlenmiştir. Faiz oranı ise % 1,25’dir. Toplam kredi maliyeti 70762,50 TL’dir.

Faiz oranı ana kredi bedeli ve vade süresine bağlı olarak faiz farkı hesaplanmaktadır. Genellik ile ikinci el araçların faiz miktarları biraz daha yüksek olmaktadır.

Sıfır kilometre veya ikinci el araç kredilerinin yanında başka bir seçenek ise Katılımevim kampanyalarıdır. Faizsiz ve peşinat ödemesi istemeyen çeşitli kampanyalar bulunmaktadır. Size en uygun kampanyaya dahil olarak hayal ettiğiniz aracı satın alabilirsiniz.

katilimevim-sabit-reklam