Araç sahibi olmak isteyen fakat para biriktiremeyen veya para biriktirme sürecini beklemek isteyenler için bankaların finansal açıdan destek imkanı sunduğu hizmet araç kredisi olarak tanımlanmaktadır. Bankalar bu hizmeti diğer kredilerde olduğu gibi bazı masraflar ve faiz karşılığında sunmaktadır. Bu yüzden araç alacak olan kişilerin çekmiş oldukları araç kredisi ile araçlarının maliyeti yükselmektedir. Fakat araç kredileri, uzun vadede ödeme imkanı sağlandığı için birçok kişinin ödeme kolaylığı imkanı ile tercih sebebi olmasını sağlamaktadır.

Her kesime hitap eden araçlar için araç kredisi imkanı bulunmaktadır. Fakat araç kredileri kişilerin satın almak istedikleri aracın tutarının bir kısmını karşılamaktadır. Araç kredisi hesaplama işleminde bu oran değişiklik gösteriyor. Yaklaşık olarak alacağınız aracın %60 ile %90 arasında değişen bu oran kişilerin peşinat olarak bir birikmişinin olmasını gerektiriyor.

Taşıt Kredisi Hesaplama Aracı

Taşıt kredisi kullanmadan önce kişiler kullanacakları araç kredisi için bir araştırma yapmaları gerekir. Bunun sebebi her bankanın farklı faiz oranları ve masraf tutarları talep etmeleridir. Alacağınız aracın daha uyguna gelebilmesi için sizin için en uygun olan araç kredisini tercih etmeniz gerekir. Bu oranlar vade farkına göre ve bankaların anlık hesaplamalarına göre değişir.

Araç kredilerinde maksimum vade sayısı 60 aya kadar çıkmaktadır. En yüksek vadede kullanılan kredilerde faiz oranı da değişmektedir. Bu yüzden size uygun olan vade oranı ile faizinin makul olduğu bankayı tercih etmeniz karınıza olacaktır. Tüm bu değişkenlerle birlikte karşılaştırma yapabilmeniz için bankaların kullandırdıkları kredilerin hesaplanması için araçları vardır. Her bankanın kendi resmi web sitesinden ulaşabileceğiniz bu araçlar kullanmak istediğiniz kredi tutarını ve vade sayısını sizden öğrenerek aylık taksitlerinizi hesaplamaktadır.

Taşıt Kredisi Şartları

Taşıt kredisi kullanmak isteyenler için bankaların bazı şartları bulunmaktadır. Araç kredisi şartları söz konusu olduğunda karşımıza çok sayıda seçenek çıkıyor. Öncelikli olarak 18 yaşını aşmış olmak ve düzenli bir gelir olmasıdır. Her kredide olduğu gibi araç kredisi için de önemli olan kişilerin kredi notlarıdır. Bankalar bu şartları inceler ve kredi onayı bu şekilde gerçekleşir.

Kredi kullanmadan araç sahibi olmak isteyen kişiler için ise bir yöntem de katılım firmalarına başvurmaktır. Katılımevim ile yüksek faizler ödemeden araç sahibi olabilirsiniz.

katilimevim-sabit-reklam