Araç sahibi olmak için bankalara başvuru yapan kişilerin, krediyi alabilmeleri, araç kredisi şartları uygunluğu ile mümkün olmaktadır. Bunlardan en önemlisi, müşterinin belirli bir gelir düzeyine sahip olmasıdır. Ayrıca, başka bankalarda olan kredileri de kişilerin kredi notunda etkili olmaktadır. Özellikle, kredi ya da kredi kartı borcunda gecikme yaşayan kişiler için kredi notu oldukça düşmektedir.

Kredi notunun düşmesi kişinin risk düzeyini artırmakta, bu da ödeme güçlüğü çekebileceğini gösterdiği için banka krediye red cevabı verebilmektedir. Ayrıca, satın alınacak otomobilin sıfır ya da en fazla beş yaşında olması şartı da bulunmaktadır. Bunun haricinde, bankalar taşıt kredisinin tamamını karşılamamaktadır. Taşıt kredisi için bankaya başvuru yapan müşterinin, satın alacağı arabanın en az %20’sini peşinat olarak vermesi gerekmektedir. Çünkü bankalar en fazla taşıtın %80’ini vermektedir.

Araç Kredisi Faiz Oranları

Elbette ki araç kredisi faiz oranları her bankaya göre değişkenlik göstermektedir. 2020 yılı için 0,97 den başlayan faiz oranları bazı bankalarda 1,24’e kadar çıkmaktadır. Bunun için öncelikle bankaların faiz puanı araştırılmalı ve en uygun faiz oranları arasından tercih yapılmalıdır.

Bankaların araç kredisi hesaplama yöntemleri farklılık göstermektedir. Faiz oranına göre hesaplanan ve vergilerle belirlenen maliyet oranı,  belirlenen taksit sayısına göre artıp azalabilmektedir. Kimi bankalarda ödeme vade sürelerinin daha az olduğu kredilerde faiz oranı daha düşük olmakta, vade süresi arttıkça faiz yükselmektedir.

Kimi zaman faiz oranları müşterinin kredi notuna göre de belirlenmektedir. Buna göre kişinin risk puanına göre daha az ya da daha yüksek faiz oranları uygulanmaktadır. Ayrıca banka, aracı ipotek altına almakta ve ipotek masrafları da müşteriden talep edilmektedir. Bazı bankalar bununla da kalmayıp 2.el araç kredisinde araç ipoteğinin yanı sıra kefil de isteyebilmektedir.

Araç Sahibi Olmanın En Kolay Yolu

Bankaların internet sitelerinde taşıt kredisi hesaplama aracı ile yaklaşık olarak müşteriden talep edilecek miktarlar belirlenebilmektedir. Bu, kişilerin aylık ödemek zorunda kalacağı meblağdır. Ancak, bu hesaplamada ilk etapta kişilerden istenecek miktarlar belirtilmemiştir. Buna göre, taşıt bedelinin en az %20’lik kısmı kişiden peşin alınacaktır. Ayrıca, araca konulan ipotek bedeli ve müşteri için hayat sigortası da ekstra maliyetlerdir.

Oysa, tüm bu sıkıntıları yaşamadan en kolay ve güvenilir şekilde araç sahibi olmanın adı Katılılımevim’dir. Faizsiz, peşinatsız, küçük bir bütçe ayırarak istenilen tüm araçlara sahip olmak için Katılımevim’i ziyaret etmeniz yeterlidir.

katilimevim-sabit-reklam