Kiradan kurtulup ev sahibi olmak birçok kişinin hayalidir. Ancak herkes için ekonomik koşullar aynı değildir. Ev fiyatlarının yüksek olması, bankaların yüksek faiz oranları nedeni ile pek çok kişi ev sahibi olamamaktadır. Dar ve orta gelir düzeyinde olan vatandaşlar için Toplu Konut ve Kamu Ortaklığı İdaresi Başkanlığı konut projeleri hazırlamaktadır. Daha çok uzun adı ile değil TOKİ olarak bilinmektedir. Ülkemizin geneline yayılmış şekilde gelir durumuna göre ve standart tip konut olmak üzere konutlar inşa edilmektedir.

Konutların bir kısmı harp ve vazife malulleri, dul ve yetimlere, engelli vatandaşlara, şehit yakınlarını ve dar gelirli kesim için ayrılmaktadır. TOKİ başvuru işlemlerinde dikkat edilmesi gereken ilk nokta evrakların tam teslim edilmesidir. Başvuru işlemlerinde çeşitli kategorilerde istenen evraklar bulunmaktadır.

Kategorilere Göre İstenen Başvuru Evrakları

TOKİ evleri için başvurular dört kategoriye ayrılmaktadır. Birinci kategoride bulunan harp ve vazife malulleri, şehit aileleri, dul ve yetimler için kredi kullanım durumlarına bağlı olarak Emekli Sandığı’ndan “Hak Sahipliği Belgesi” alınmalıdır.  İkinci kategori; en az %40 engelli olan vatandaşların, tam teşekküllü bir devlet hastanesinden engel yüzdesini belirten sağlık heyeti raporu almaları gerekmektedir. Üçüncü kategoride yer alan emekli vatandaşların ise Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan emekli kimlik belgesi alınması gerekmektedir. Henüz emekli kimlik belgesi çıkmamış ise emekli olduğunu belirten bir yazı alınarak başvuru yaparken verilmelidir. Dördüncü kategori ise diğer başvuru yapanlardır.

Başvuru formu, başvuru sahibinin kimlik fotokopisi,  en fazla 5500 TL üzerinde olduğunu gösteren belge, evli olan başvuru sahiplerinin eşinin gelir durumunu gösteren belgeler (maaş bordrosu, maaş belgesi) istenmektedir. Eğer sahibi ve eşinin çalışmaması durumunda SGK’dan alınan bir belge ile kanıtlanmalıdır

Genellikle başvuru sayısı konut sayısından fazla olduğu TOKİ kura yapmaktadır. Evrakların tam olan kişiler kuraya katılmaya hak kazanmaktadır. Başvuru sırasında eksik olması durumunda başvuru iptal edilmektedir. Başvuru sonrasında TOKİ çekiliş süreci başlamaktadır.

TOKİ Başvuru Sonrası Süreç

Başvurusu uygun olan kişiler içinde kura sonucunda asıl ve yedek listesi oluşturulmaktadır. Çekiliş noter huzurunda daha önceden belirtilen yer ve tarihte yapılmaktadır. TOKİ sonuçları bu çekiliş takip edilerek ya da resmi sayfada ilan edilen sekmeden öğrenebilirsiniz.

katilimevim-sabit-reklam