Dar gelirli vatandaşların ev sahibi olmaları için Toplu Konut İdaresi farklı illerde konut projeleri yapmaktadır. 2+1 ve 3+1 seçenekleri ile inşa edilen Toki konut projelerinde teslim süreleri projeye göre değişmektedir. Toki projesinin büyüklüğüne göre konut adedine göre 14 ay ile 30 ay arasında değişen sürelerde Toki evleri teslimatı vatandaşlara yapılmaktadır. Toki başvuruları her ildeki Toki projesine göre değişiklik göstermektedir. Toki’den ev sahibi olmak isteyen kişi başvuru süresinde gerekli koşulları taşıyorsa evraklarını hazırlayıp bulunduğu il ya da ilçedeki Valilik/Kaymakamlıkta bulunan Toki İletişim Bürosuna başvuru yapmalıdır. Toki konut projelerinin amacı dar gelirli vatandaşları kira öder gibi düşük aylık ödemelerle ev sahibi yapmak ve kendi evlerinde yaşamalarını sağlamaktır. Konut kredisi kullanarak ya da kendi imkanları ile ev sahibi olamayacak birçok aile Toki projeleri sayesinde kendi evlerinde huzurlu yaşamaktadırlar.

Toki Başvurusunu Kimler Yapabilir?

Toki konut projelerinden konut sahibi olmak için Toki başvuru yapacak kişilerin sahip olması gereken özellikler;

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekmektedir.
  • Toki projesine başvuracak kişinin projenin olduğu il ya da ilçede en az bir yıldır ikamet ediyor olması ve ikametgahının bu il ya da ilçeye kayıtlı olması gerekmektedir.
  • Toki konut projelerinden daha önce konut sahibi olmamış ve Toki’den konut kredisi kullanmamış olan kişiler başvuru yapabilir.
  • Toki’den konut sahibi olmak isteyen kişinin Toki çekiliş sistemine dahil olabilmesi için kendisine ait, eşi ve velayeti altındaki çocuklarına ait ev, arsa gayrimenkul tapusu olmamalıdır.

Toki Kura Sistemi Nasıl İşler?

Toki’nin uygun ödemeli konut projelerine başvuru yapan kişiler kura çekilir. Önceden duyurulan Toki kura dönemlerinde başvuru yapan kişiler arasından kurada çıkan kişiler ev sahibi olmaya hak kazanırlar. Toki sonuçları açıklandığı zaman ismi çıkan kişiler Toki’den ev sahibi olmak için gerekli koşulları taşıdıklarını belgeledikleri takdirde ev sahibi olurlar. Kuralar çekildikten sonra kurada çıkan kişiler ile sözleşme imzalanır ve sözleşme imzalanmasının ardından aylık ödemeler başlar. Proje bitiş tarihi projenin bulunduğu ile ve projenin büyüklüğüne göre değişmekle beraber proje bitiminde vatandaşlar kendi evlerinde yaşamaya başlarlar.

katilimevim-sabit-reklam