Toplu Konut İdaresinin özellikle dar gelirli vatandaşların ev sahibi olmaları için yaptığı konut projeleri olan TOKİ konut projeleri bir çok aileyi ev sahibi yapmıştır. Toki konut projelerinde yapılan konutlar alt gelir grubuna yönelik olan konut tipleri ve standart konut tipleri olmak üzere yapılmakta ve konut tipine göre farklı ödemeler olmaktadır. Toki evleri kiraya verilebilme durumu alt gelir grubu ev tipi ve standart ev tipine göre farklılık göstermektedir.

Alt Gelir Grubu Ev Tipi

Toki projelerinin amacı olan alt gelir grubu konut tipi 2+1 olarak planlanıp inşaatı yapılmaktadır. Aylık taksitleri düşük tutarlarda olan bu daire tiplerinde sözleşmeyi imzalayan kişi ve ailesi ikamet etmelidir. Bu kişiler dışında evde farklı kişiler ikamet edemez ve ev kiraya verilemez. Toki’nin alt gelir grubunda daire sahibi olan ve ödemelerini yapan kişi konutun ödemeleri bitene kadar kiraya verilemez. Konutun ödemeleri bittikten sonra kiraya verilebilir.

Alt gelir konut tipinde Toki başvuru sürecinde bazı şartların sağlanması gereklidir. Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olan ve projenin yapıldığı ilde ya da ilçede minimum 1 yıl ikamet ediliyor olması bu konut tipine başvuru yapılması için gereklidir. Bununla beraber ailenin aylık gelir tutarının 2.600 TL olması gerekli olan şartlardandır. Bu şartları sağlayan kişi alt gelir konut tipi için Toki kura başvurusunda bulunabilir. Bu konut tipleri ödemeleri tamamlanana kadar kiraya verilemediği gibi konutun satışı da yapılamaz.

Standart Konut Tipi

Alt gelir konut tipinden daha geniş ev tipi olan standart konut tipi projelerde aylık ödemeler alt gelir konut tipinin aylık ödemelerine göre daha fazla miktardadır. Metrekare genişliği daha fazla olan ve aylık ödeme tutarı daha fazla olan standart konut projelerinde kiraya verilebilme durumu alt gelir konut tipinden farklıdır. Toki’nin konut projelerinde yapılan Toki çekiliş sonucu standart konut sahibi olacak olan kişi standart tipi konutunu kiraya verebilir. Standart konutlar içinde farklı bir statüde olan 3+1 konutlarda kiraya verilebilme TOKİ’nin Yönetiminin inisiyatifi dahilinde değerlendirilmektedir.

Toki’nin konut projelerinden ev sahibi olmak isteyen kişiler başvuru yapıp, yapılan kuradan sonra açıklanan Toki sonuçları ile sözleşme imzalayıp ödemelerine başlamaktadırlar.

katilimevim-sabit-reklam