İstanbul içerisinde 2019 yılında birçok TOKİ başlangıçları yapılmıştı. En çok dikkat çeken ise Başak şehir kayabaşı TOKİ konutları. Geçtiğimiz aylarda 2 bin 338 konutun TOKİ çekilişleri gerçekleştirildi ve hak sahipleri ön ödemeler için gerekli bilgiler toplu konut idaresi tarafından verildi. 2+1 dairelerin fiyatları 230 bin TL’den ve 3+1 daireler ise 390 bin TL’den satışa sunuldu.

Bu evlerin yapılmasının temel sebebine bakıldığında özellikle dar gelirli vatandaşların ev sahibi olabilmesi öngörülmektedir. Yani para biriktirerek ev alamayacak olanlara TOKİ projeleri ile aylık ödenebilecek taksitlerle ev yapılması söz konusu olmaktadır. Ev sahibi olmak ve uygun taksitler ödemek isteyenler bu projelerden kendileri için uygun olana başvurabilir.

TOKİ Kayabaşı Evlerinin Fiyatları

TOKİ evlerinin fiyatlarda dar gelirli aileler için güzel bir fırsat. TOKİ başvuruları tamamlandıktan sonra en çok akla gelen sorular fiyatlar ve ödemeler ne şekilde olacağı oluyor TOKİ evleri 2+1 olarak 75 metre kare ve 85 metre kare olarak satışa sunuluyor. Ödemlerin %10 u teslim alındıktan sonra taksit miktarı 400 TL’den başlayıp vade süresi 240 aya kadar uzatıla biliyor. TOKİ kura sonuçlarından hemen sonra ön ödemelere yapılıp taksit ödemleri başlıyor. 3+1 evler ise 110 metre kare ve 120 metre kare olarak ayrılıyor %10 ön ödemeleri yapılan dairelerin ise taksit ödemeleri 720 TL’den başlıyor. TOKİ sonuçları açıklandıktan sonra hak sahipleri vadelerini 180 aya kadar uzatabiliyor.

Hak Sahipleri Haklarını Devir Edebilir mi?

TOKİ 2019 yılında Türkiye genelinde 50 bin konut ve İstanbul genelinde 10 bin konut yapacağını açıkladı. TOKİ evlerinden birine sahip olmak isteyen kişilerin dikkatini çeken bu sayı TOKİ başvuru işlemlerinde patlama yaşattı. TOKİ haklarını devir etmek isteyen kişiler ise alt gelirli aileler için yapılan konutları borçları bitmeden devir edemiyor. TOKİ kura işlemlerinde isimleri çıkan lüks daire sahipleri ise sözleşme yolu ile borcu devir ederek ev haklarından vazgeçebiliyor. TOKİ çekilişleri yapılıp TOKİ sonuçları açıkladıktan sonra ödemelerde zorluk yaşayacağını düşünen ve konutları alt gelirliler için yapılan konutlar harici haklarını devir edebiliyor.

katilimevim-sabit-reklam