Binlerce insanın hayalinde ev sahibi olmak yatmaktadır. Günümüz ekonomik şartlarında dar ve orta gelire sahip kimselerin bu hayali gerçekleştirmesi biraz zor görünmektedir. Bu ihtiyaca yönelik olarak ortaya çıkmış olan toki kura yöntemiyle konut dağıtmaya ve ödeme kolaylığı sağlamaya başlamıştır. Yüzlerce insanın bu sistemle ev sahibi olmasıyla birlikte konu sıklıkla araştırılmaktadır. Bu konu hakkında gerekli bilgilere ulaşmak için TOKİ internet sitesi ve ev sahibi olma ile ilgili çeşitli sitelerden bilgi bulmak mümkündür. Bu siteler ziyaret edilebilir.

Devlet destekli bir kurum olan TOKİ, ülkenin her yanında konut ve sosyal tesis projeleri hazırlamakta ve bunları gelir düzeyi belli bir miktarı aşmayan insanların kullanımına sunmaktadır. Konut ihtiyacının en çok hissedildiği İstanbul’da onlarca proje gerçekleştirilmiş ve farklı ilçelerde de çeşitli toki evleri uygulamaları devam etmektedir. Kayabaşı da bunlardan biri olup gerçekleştirilen çekiliş sonrasında, hak sahiplerinin isimlerine ulaşılabilmektedir. Ev akma hakkı kazanan kişiler bundan sonraki işlemleri takip etmelidir.

Toki Kayabaşı Çekilişinde Bilinmesi Gerekenler

Noter huzurunda yapılan kura ile ev sahibi olacak isimlerin belirlendiği toki çekiliş Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi içinde gerçekleştirilmiştir. 3+1 ile 2+1 dairelerin olduğu toplamda 4467 konut için çekiliş gerçekleştirilmiştir. Alt gelir grubu kapsamında satılacak konutların %25 kadarı emeklilere, %5 kadarı engellilere, %10 kadarı da harp ve vazife malulleri, şehit aileleri ile dul ve yetimlere ayrılmıştır.

Yapılan çekilişin sonucunda asıl ve yedek isimler toki başvuru yapanlar arasından seçilmiştir. Asıl adayların sözleşme imzalamak üzere kurumla irtibata geçmeleri gerekirken yedek adaylar beklemeye alınmaktadır. Vazgeçen veya çeşitli sebeplerden dolayı sözleşme imzalamayan asıl adayların yerine yedek adaylar ev sahibi olmaya hak kazanmaktadır.

Toki Kayabaşı Sözleşmelerin İmzalanması

Sözleşme imzalamak için toki sonuçları olumlu olan adayların olması ve bu adayların bazı belgeleri ibraz etmeleri gerekir. Hane halkı gelirinin azami miktarı, 4.800 TL olduğunu belgeleyen evrak, İl ve ilçe Nüfus Müdürlüğünden alınacak ikamet belgesi (İstanbul’da bir yıldan az yaşamama koşuluyla) ve gerekli hallerde talep edilecek ek belgelerin de sunulması gerekmektedir.

katilimevim-sabit-reklam