İstanbul hem coğrafi hem de sahip olduğu özellikleri ile Türkiye’nin en kalabalık şehridir. Diğer illere oran ile yaşam şartları daha zordur. Başakşehir ilçesinden TOKİ Kayabaşı mahallesinde 50000 konut inşa etmiştir. Bu evlerden birine sahip olabilmek için belirlenen koşullara uyan kişiler TOKİ başvuru işlemlerini yapmışlardır. İnşa edilen konutlar 2+1 ve 3+1 olacak şekilde planlanmıştır.
Başvuruların tamamlanmasından sonra TOKİ çekilişi için gün, yer ve tarih belirlenmiştir.
İnşa edilen konut sayısından daha fazla başvuru yapıldığı için kura çekimi yapılmaktadır. Kura çekiminde adi çıkan başvuru sahipleri ev sahibi olmaya hak kazanmaktadır. Kura sonucu canlı olarak takip edildiği gibi daha sonra resmi internet sayfasından da ilan edilmektedir.

TOKİ Kayabaşı Sonuçları İlan Edildikten Sonraki Süreç

TOKİ sonuçları belirlendikten sonra sözleşme imzalanmaktadır. Sözleşme imzalarken konutun belli bir değeri peşin verilmektedir. Kalan tutar taksitlere bölünmektedir. 6 ayda TEFE TÜFE oranlarında taksit tutarı artmaktadır. Sözleşme imzaladığınız konutta ikamet etmek zorunluluğu bulunmaktadır. Taksit ödemeleri bitene kadar konut satılamaz ve kiraya verilemez. Bu durumlardan birinin tespit edilmesi halinde sözleşme fesh edilerek konuttan ayrılmanız gerekmektedir. Bu sebeple başvuru sırasında TOKİ ev sahibi  olma şartlarının neler olduğu konusunda ayrıntılı bilgilendirmeleri okumanız gerekmektedir.

TOKİ Kayabaşı Çekilişi Ne Zaman Yapılmıştır?

TOKİ evleri için 2+1 dairelerin kura çekimi 26 Haziran Çarşamba günü ve 3+1 dairelerin kura çekimi 27 Haziran Perşembe günü yapılmıştır. Başvurusu kabul edilen kişilerin listeleri daha önceden ilan edilmiştir. Kurada adı çıkan kişiler ev sahibi olmuşlardır. Çekiliş noter huzurunda yapılmış olup listenin son hali ilan edilmiştir.

TOKİ kura sonucunda listede hem asil hem de yedek kişiler bulunmaktadır. Asil olan kişiler kura sonucunda ev sahibi olmuşlardır. Yedek yazan kişiler ise asil olan başvuru sahiplerinin sözleşme imzalamaması halinde konut sahibi olabilmektedir. Kurada adı çıkan herkes belirlenen süre içinde sözleşme imzalamamaktadır. Boş kalan konutlar kura listesine göre sahiplerine teslim edilmektedir. Bu cayma hakkının verilen sürede değerlendirilmesi gerekmektedir. Sözleşme imzalandıktan sonra vazgeçme durumu söz konusu değildir.

katilimevim-sabit-reklam