Hemen her vatandaş için ev sahibi olmak adeta bir hedeftir. Ülkemizde maddi durumun iyi olması da insanlar arasında ev sahibi olmak ile ölçülmektedir. Yetersiz kaynak varlığı ve diğer nedenlerle ev almak son derece güç hale gelmektedir. Özellikle birikim yapacak ekonomik rahatlığa sahip olunmadığı kimi durumlarda, insanlar kredi kullanma ya da farklı teşebbüslere yönelme gibi atılımları tercih ederler. Bu yönelimlerden en sıklıkla karşılaşılan ise banka kredisi ile ev almaktır.

Kredi kuruluşları temelde faiz getirisi ile para kaynağı sağlarken, kredi sahibine de ağır yükler yüklemektedir. Bu durumda faizsiz ev almak isteyenlerin varlığında önemli bir kısmı temsil eder. Çeşitli gerekçelerle faizli kredi kullanmak istemeyen bireyler için, faizsiz kredi sağlayan kuruluşlar kurulmuştur. Çeşitli prim ve teşvik ücreti ile katılım sağlanan sistemler son dönemlerde artan düzeyde ilgi görmektedir.

Faizli ya da faizsiz hiçbir koşulda kredi kullanmaya razı olmayan bireyler için bir diğer yolda topraktan ev alma yöntemidir. Bu yöntem çok sık olmamakla birlikte insanlar tarafından çeşitli durumlarda tercih edilir.

Topraktan Ev Alma Güvenilir Mi?

Topraktan ev almak, adından da anlaşıldığı üzere, bitmemiş inşaat alanında yapılan taahhüdü ifade eder. Buna göre ev almanın kolay yolları arasında gösterilen bu yöntem ile bitmemiş inşaat üzerinden belli bir peşinat ile kat ya da arsa üzerinden paylaşım söz konusudur.

Her ne kadar kolay bir yol gibi görünse de, inşaat yüklenicisi firmanın inşaatı tamamlayamama durumunda, yatırımcı evsiz kalma sorunu ile karşı karşıya kalabilir. Ya da iskan oluru alamayan evler, resmi olarak elektrik, su ya da doğalgaz aboneliği yapamaz. Bu da ev almak istiyorum diyenler için ciddi bir risktir.

Topraktan Ev Almak Kazançlı Mı?

Ev alarak, kiracıya ev sahibi olma fırsatı sağlanır. Bununla birlikte topraktan ev alarak kira öder gibi ev sahibi olmak mümkün olur. Ücreti de diğer türlü ev sahibi olmanın ya da son derece avantajlıdır. Taksitle ev alma anlamına gelen toraktan ev alma, yine de riskli bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Sağlam koşullarla yapılan ve yatırımcıyı güvenceye alan kimi sözleşme durumunda ise, riskler bir anlamda törpülenebilir.

katilimevim-sabit-reklam