Araç kredisi alırken kasko ve de trafik sigortasına verilen önem firmadan firmaya değişmekte. Bazı firmalar bu konuyu aşırı önemserken bazıları ise önemsemiyor. Fakat çoğu firmanın dikkat ettiği bir husus olan trafik sigortası için sigorta şirketi önemli değil. Hangi sigorta şirketi ile anlaşılırsa anlaşılsın banka için bir değişiklik olmuyor.

Taşıt kredisi almak isteyen bir kişinin trafik sigortası olması, 2018 yılında düzenlenen yasa ile zorunlu bir hale gelmiştir. Trafik kanunlarına göre, trafik sigortası olmayan aracın bulunmamasının veya geciktirilmesinin zorunlu yaptırımları vardır. Bunun dışında, bazı bankalar müşteriden hayat sigortası da istemektedir. Müşteri tarafından kabul edilmez ise kredi kullanmayı reddetmek zorunda kalır müşteriler. Hayat sigortası uzun vadede, kredi alacak kişilere bankalar tarafından özellikle sunulan bir koşuldur. Bu şartların, özellikle de trafik sigortasının kabulü sayesinde, hem müşteri hem de banka kendi başına gelebilecek zorluklardan korunmaktadır.

Araç Kredisi Hesaplama Araçları Nasıl Çalışır?

Elbette ki araç kredisi hesaplama aracı söz konusu olduğunda karşımıza pek çok farklı parametreler çıkmaktadır. Bundan dolayı kredi almadan önce mutlaka ayrıntılı bir araştırmanın içerisinde yer almalısınız. Taşıt kredisi alınmadan önce, tüm bu konular gözden geçirilmeli, aklınızda soru işareti kalmamalıdır. Çünkü kredi çekmek basit bir iş değildir. Ödeyemediğiniz takdirde başınıza tahmin edemeyeceğiniz şeyler gelebilir. Bu nedenle bankalar ve taşıt kredileri hakkında detaylıca bir araştırma yapmak sizin için daha iyi olacaktır.

Taşıt kredisi çekmeden önce, hangi arabayı alacağınıza karar vermelisiniz. Bu kararı verirken gerçekçi olmanızda fayda var. Bütçenizin çok çok üstünde olan bir aracı almak sizi zor duruma düşürebilir. Ayrıca taşıt kredisi, ihtiyaç kredisi gibi olmadığından banka arabanızın tüm ücretini karşılamaz. Belli bir oranını karşılar. Bu da demektir ki, taşıt kredisi alırken belli bir peşinata ihtiyacınız var. Hangi taşıtı alacağınıza karar verirken ihtiyacınız olan taşıt türünü de düşünmelisiniz. Örneğin aileniz 6 kişiyse, tek kapılı bir spor araba ihtiyacınızı karşılayamaz. Bunun yerine daha büyük bir araba almanız gerekir.

En Uygun Araç Kredisi Hakkında

Gününüz itibariyle en uygun araç kredisi hangisidir? Sorusuna pek çok alternatif çıkmaktadır. Bu noktada kredi maliyetine dikkat etmeniz şarttır.  Taşıt kredisi hakkındaki bir diğer husus ise aracınızın markası. Bazı bankaların anlaşmalı olduğu bayiler olabiliyor. Misal verecek olursak, x bankası y marka araç satan bayii ile anlaşmalı ise size ekstra indirim yapılabilir. Bu indirimde beraber daha uygun bir fiyata ihtiyacınızı karşılamış olursunuz. Zaten aradığımız şey de en uygun araç kredisidir.

Özet olarak trafik sigortası olmadan taşıt kredisi kullanabilir miyim sorusuna verilecek cevap şudur: Trafik sigortası zorunluluğu istemeyen bir banka ile anlaştığınız takdirde evet kullanabilirsiniz.

katilimevim-sabit-reklam